Arabské štáty sa v tejto chvíli snažia prelúskať cez rôzne slovné nuansy a sformulovať pre všetkých prijateľný mierový návrh Izraelu, ktorý má byť predložený na blížiacom sa summite Ligy arabských štátov (LAŠ) v Bejrúte. Vynárajú sa neprekonateľné problémy, a to sa ešte vôbec neuvažuje o konkrétnom pláne a mechanizme, ako premeniť gesto na nový mierový proces.
Komisia zložená z predstaviteľov Egypta, Sýrie, Saudskej Arábie a Palestínčanov intenzívne pracuje na presnom obsahu návrhu, ktorý minulý mesiac veľmi všeobecne sformuloval saudskoarabský princ Abdulláh. Pôvodný návrh bol ponúknuť Izraelu za úplný odsun z okupovaných území úplnú normalizáciu vzťahom s arabskými štátmi.
Medzi „úplným mierom“ a „úplnou normalizáciou“ nie je naoko veľký rozdiel. Slovo „normalizácia“ sa však nepáči Sýrii, ktorej Golanské výšiny Izrael okupuje. Sýria nemá normalizované vzťahy ani so svojimi arabskými susedmi, to však nie je hlavný dôvod. Damask chce dať najavo, že sa jeho postoj k rokovaniam s Izraelom nemení: žiada súhlas Izraela s odchodom z celého územia Golanských výšin skôr, než sa začne vyjednávať o podmienkach mieru. Židovský štát to zas žiada v opačnom poradí, preto doteraz všetky pokusy o urovnanie izraelsko-sýrskych vzťahov zlyhali. Podporujú ho v tom tie štáty, podľa ktorých sa Izraelu nemá dať príliš najavo, že arabský svet sa ponáhľa s normalizáciou a že ju považuje za prioritu. Bolo by to vraj pre Izrael „odmena“ skôr, než sa židovský štát podujme splniť svoju časť záväzkov. Je pritom zrejmé, že Izrael bude žiadať garancie skôr, než sa vzdá nejakého územia, a tak by pripravovaná arabská rezolúcia nevniesla do mierového procesu žiaden pohyb a nezaslúžila by sa ani o utíšenie výbušnej situácii v izraelsko-palestínskych vzťahoch. Keď je vôľa, tieto diplomatické prekážky sa dajú prekonať, ale keď nie je, stačia na to, aby sa celý proces zablokoval, ako už veľakrát v minulosti.
Saudská Arábia možno navrhne znenie „úplné komplexné vzťahy“, čo možno uspokojí aj Sýriu. Iný je však názor Egypta, podľa ktorého treba predložiť návrh zbavený akejkoľvek dvojznačnosti a zadných dvierok, teda musí obsahovať formuláciu „plná normalizácia“. Inak Izrael neprejaví záujem o čomkoľvek vyjednávať.
Arabský návrh by umožnil otvoriť novú kapitolu v mierovom procese na Blízkom východe, v ktorej by sa pozornosť presunula od krvavého izraelsko-palestínskeho konfliktu do medzinárodnej arény. Kým prinesie konkrétny výsledok v praxi, prejde zrejme veľmi dlhý čas. (kl, reuters)