
FOTO - REUTERS
JERUZALEM, GAZA – Izraelská armáda sa mala v noci nadnes stiahnuť z Betlehema a jeho okolia a odsun z palestínskych území obsadených v poslednej sérií intenzívnych operácií by mala zavŕšiť v pásme Gazy v priebehu dňa. Palestínska polícia mala po nej prevziať kontrolu nad bezpečnosťou tohto územia. To je podmienkou a zároveň skúškou prvých čiastkových krokov, na ktorých sa Izrael s Palestínčanmi dohodol pod patronátom amerického vyslanca Anthonyho Zinniho na včerajšej schôdzke bezpečnostných síl oboch strán. Zavŕšenie odsunu zo všetkých území pod palestínskou správou by priblížilo termín prímeria, o ktorom Zinni v oblasti rokuje od štvrtka.
K vyslancovi Zinnimu sa včera pripojil ďalší americký predstaviteľ – viceprezident Dick Cheney, ktorý predtým absolvoval návštevu spojencov USA v Perzskom zálive. Jeho príchod však zamiešal karty – nezaradil do programu stretnutie s palestínskym prezidentom Jásirom Arafatom a palestínska strana dala najavo, že ak sa nestretne s Arafatom, nestretne sa s nikým iným. Otázka schôdzky s Arafatom je stále otvorená. „Sme skutočne prekvapení, že americký viceprezident, ktorý prichádza do oblasti na rokovanie o dôležitých otázkach týkajúcich sa mierového procesu, sa chystá stretnúť len s jednou stranou, a s druhou nie,“ povedal novinárom palestínsky minister informácií Jásir Abíd Rabbú.
Cheney po včerajších rokovaniach v Izraeli s premiérom Arielom Šaronom vyjadril stanovisko v podtóne bližšie k izraelskému. Upozornil Arafata, že musí „prestať používať násilie ako politický prostriedok“ a musí urobiť maximum na ukončenie bojov. Ubezpečil Izrael, že USA nezľavia z požiadavky bezpečnosti pre Izrael. Zároveň zopakoval americkú víziu o palestínskom štáte, ktorý existuje vedľa izraelského. Šarona vyzval len na to, aby minimalizoval dopad bojov na civilistov.
Túto otázku si všímal aj generálny tajomník OSN Kofi Annan v liste adresovanom Šaronovi. Operácie izraelských jednotiek proti Palestínčanom majú podľa neho „všetky charakteristiky konvenčnej vojny“. Pripomenul bombardéry F-16, vrtuľníky, bojové plavidlá, rakety a bomby s veľkou explozívnou silou. „Boli zabité stovky nevinných civilistov – mužov, žien a detí – a bolo zničené množstvo a budov,“ uviedol Annan. (čtk, kl)