a zadržiavali dva dni.
Minulý štvrtok ho zatkla vojenská polícia v civile v belehradskom moteli, kde odovzdával americkému diplomatovi Johnovi Davidovi Neighborovi tajné dokumenty, ktoré údajne súvisia s procesom so Slobodanom Miloševičom. Američana prepustili po pätnástich hodinách výsluchov.
Koštunicov prezidentský úrad v Belehrade včera vydal komuniké, v ktorom oznamuje rozhodnutie podrobne vyšetriť Perišičovo zadržanie a v tejto súvislosti preveriť fungovanie bezpečnostných orgánov krajiny.
So škandálom vyplávali na povrch rozpory medzi generálmi podporovanými prezidentom Koštunicom a prozápadným vládnym krídlom. Minister zahraničných vecí Goran Svilanovič sa osobne ospravedlnil americkému vyslancovi v Belehrade, že vojenské úrady konali v rozpore s medzinárodným právom.
Prípad je teraz v rukách juhoslovanského prezidenta Koštunicu. Ten zatiaľ nepodnikol žiadne kroky na potrestanie armády. Vládnuca demokratická strana Srbska naznačila, že navrhne zákon, ktorý kontrolu armády presunie do civilnej sféry, a obmedzí tak Koštunicov vplyv.
Niektorí sú presvedčení, že išlo o pokus niekoľkých vojenských hodnostárov zvrátiť proces s Miloševičom. Podľa týždenníka Nedlji Telegraf Miloševič tesne pred pádom presunul tisícky strán vojenských dokumentov do osobného archívu.
Sudcovia haagskeho tribunálu sa zatiaľ sťažujú na nedostatok dokumentov. „Federálna vláda nám robí prekážky,“ povedala hovorkyňa prokurátorky Carly Del Ponteovej.
(zo, čtk, reuters)