
FOTO - REUTERS
Americké noviny sú v týchto dňoch plné príbehov o katolíckych kňazoch, ktorí sexuálne obťažujú mladých chlapcov. Z jedného prípadu v Bostone sa postupne stal obrovský škandál. Vynárajú sa ďalšie a ďalšie prípady a americká katolícka cirkev sa ocitla v kríze, ktorá ju možno zmení.
Na začiatku bol prípad Johna Geoghana z bostonskej arcidiecézy. V januári ho odsúdili, pretože sexuálne obťažoval chlapca na plavárni. Vzápätí naňho podalo sťažnosť 130 detí a objavilo sa aj podozrenie zo znásilnenia. Geoghan dostal deväť rokov, ale po stope ďalej pátral denník The Boston Globe.
Ukázalo sa, že bostonský arcibiskup Bernard Law (na snímke Reuters) systematicky Geoghana premiestňoval z farnosti do farnosti, aby nevznikol škandál. „Udržiavalo sa to v tichosti - mysleli si, že to zvládnu,“ povedal neskôr bostonský kňaz Vince Maffei.
Keď článok vyšiel, Law okamžite vyhodil desiatich kňazov a prokurátorovi odovzdal mená ďalších osemdesiatich, ktorí celé roky zneužívali chlapcov.
Spustil tým reťazovú reakciu. Obete zneužívania pozbierali odvahu a média začali uverejňovať ich príbehy.
Katolícka cirkev v Amerike zrejme stratí časť svojej morálnej autority, ktorá jej dáva právo zasahovať do americkej politiky, vyjadrovať sa k otázkam rodiny, trestu smrti či štatútu Jeruzalema. Zároveň stráca dôveru časti veriacich.
V hre sú aj veľké peniaze. Podľa právnikov môžu obete len od bostonskej arcidiecézy vysúdiť až 100 miliónov dolárov. Bude to najvyššia suma, akú kedy musela americká katolícka cirkev zaplatiť. „Je chybou myslieť si, že stačí, ak nám Vatikán vypíše nejaký šek,“ povedal pre New York Times generálny tajomník Americkej konferencie katolíckych biskupov Mark Chopko.
Škandál prinútil katolíckych teológov zamyslieť sa nad tým, čo vedie kňazov k sexuálnemu zneužívaniu chlapcov. Podľa niektorých je na vine sexuálna revolúcia a uvoľnená morálka. „Musíme posilniť sebadisciplínu kňazov,“ hovoria konzervatívci.
Medzi liberálnymi katolíkmi sa však šíri názor, že za úchylnými kňazmi sú zásadné chyby v doktríne katolicizmu. Najväčšou je celibát. „Cirkev používa sexualitu na kontrolovanie ľudí. Ak je telo diablom, nemôžete kázať celibát zdravým spôsobom,“ povedal pre The Washington Post Eugene Kennedy, psychológ a bývalý kňaz. Nezávislí sexuológovia súhlasia: celibát priťahuje ľudí s problémovou sexualitou.
Pápež Ján Pavol II. o tom nechce ani počuť. Vatikán zatiaľ odmieta hovoriť aj o samotnom zneužívaní chlapcov - „je to americký problém“. Pápežov postoj sa možno zmení, píše denník The New York Times, keď sa skončí prípad jeho priateľa, poľského arcibiskupa z Poznane Juliusza Paetza, ktorý podľa poľských médii tiež obťažoval svojich seminaristov.
„Základná otázka cirkvi ostáva: Kde je Boh?“ hodnotí krízu monsignor Philip Mournion z New Yorku. „Ale hneď po nej nasleduje táto: Čo so sexuálnym zneužívaním?“
MICHAL FRIŠ