Ukrajincov čaká podľa amerických predstaviteľov jeden z najdôležitejších testov demokracie od získania nezávislosti pred desiatimi rokmi. Podľa predvolebných prieskumov je stabilne na čele blok bývalého premiéra Viktora Juščenka Naša Ukrajina a Komunistická strana Ukrajiny.
Maďarsko 7. apríl
Pravicová koalícia Fidesz-Maďarské demokratické fórum má pred aprílovými voľbami preferencie približne rovnaké ako opozičná Maďarská socialistická strana. Podľa niektorých dohadov je Orbán pripravený vytvoriť i menšinovú vládu s podporou extrémne pravicovej strany MIÉP.
Francúzsko apríl, máj
Víťazstvo obhajuje ľavicová koalícia na čele so Socialistickou stranou premiéra Lionela Jospina. Prezident Jacques Chirac je z pravicového, neogaulistického tábora. V apríli a máji sa v dvojkolových voľbách rozhodne o prezidentovi medzi Jospinom a Chiracom. V júni sa bude bojovať o parlament. Šance sú vyrovnané v prezidentských i v parlamentných voľbách, pravica víťazí v prieskumoch minimálne. Je pravdepodobné, že oboje volieb vyhrá ten istý tábor.
Holandsko 15. mája
V parlamentných voľbách sa očakáva úspech pravice. V nedávnych komunálnych voľbách sa však okrem opozičnej Kresťanskodemokratickej aliancie do popredia dostali populisti.
Česko 14. jún
Zatiaľ si nikto netrúfa predpovedať, ako voľby dopadnú. V prieskumoch s nepatrným náskokom vedie Občianska demokratická strana (ODS) pred doteraz vládnucimi sociálnymi demokratmi.
Švédsko 15. september
Všetko nasvedčuje tomu, že sociálni demokrati v parlamentných voľbách nebudú nasledovať škandinávsky trend a dokážu obhájiť víťazstvo. Premiérovi Göran oviPerssonovi chýba konkurent.
Nemecko 22. september
V parlamentných voľbách sa bude snažiť bavorský pravicový Edmund Stoiber poraziť sociálnodemokratickú vládu. Tá bude musieť voličom vysvetliť, prečo sa jej nepodarilo znížiť nezamestnanosť. Šance sú vyrovnané.
Lotyšsko 5. október
Ľavicové strany získali v komunálnych voľbách v marci 2001 výrazný úspech. Zdá sa, že vyhrajú aj boj o parlament. (kl, taa, mch)