uje to polícia.
"Premiér by mal minimálne zvolať bezpečnostnú radu," povedal predseda KDH Pavol Hrušovský, ktorého zverejnené informácie šokovali. "Je to vážne podozrenie z korupcie a páchania trestnej činnosti vysokými štátnymi funkcionármi." Ak by sa to preukázalo, riaditelia NBÚ aj SIS by podľa neho mali zvážiť ďalšie pôsobenie vo funkcii.
"Očakávame, že premiér bude konať," povedal podpredseda výboru pre kontrolu činností SIS László Kötöles (SMK).
Výbor bude o celej kauze rokovať vo štvrtok, okrem riaditeľa SIS Ladislava Pittnera naň pozvali aj premiéra.
Výmenu riaditeľov oboch inštitúcií chce aj SF, situácia je podľa hovorcu strany Róberta Kotiana vážna. Na odchod - ale iba riaditeľa NBÚ - vyzvalo aj HZDS. Podľa hovorkyne Magdy Fajtovej, ak sa to preukáže, "pôjde o závažný zásah do demokratického zriadenia Slovenska, čo bude mať za následok medzinárodný škandál". Mikuláš Dzurinda sa k výmene riaditeľov, zvolaniu Bezpečnostnej rady alebo k rokovaniu výboru na kontrolu SIS nechce vyjadriť. "Je správne, ak orgány činné v trestnom konaní riešia každý prípad, na ktorý je zákonný dôvod. Akékoľvek komentovanie tohto prípadu by sme považovali za zásah do kompetencií týchto orgánov," povedal jeho hovorca Martin Maruška.
Politici čoraz častejšie hovoria o väčšej kontrole SIS. SMK aj SF sú za to, aby bol na to vyčlenený jeden minister, Hrušovský si myslí, že by sa skôr mala posilniť parlamentná kontrola.
NBÚ aj SIS tvrdia, že zatiaľ nemajú o celom vyšetrovaní informácie. Úrad boja proti korupcii začal trestné stíhanie vo veci vydierania, zneužitia právomocí verejného činiteľa a podplácania.
Podozriví sú šéf kontrarozviedky SIS, jeho zástupca a aj bývalý zástupca riaditeľa NBÚ Aurela Ugora Ľubomír Krupár. Ten to poprel. Polícia disponuje viacerými svedeckými výpoveďami podnikateľov. Ani jeden z nich sa zatiaľ k celému prípadu nechcel vyjadriť.
Podobný škandál s previerkami NBÚ má aj Česká republika. Komentátor týždenníka Respekt Jaroslav Spurný to pripisuje tomu, že keď NBÚ, či už na Slovensku alebo v Čechách vznikol, "nie všetci jeho šéfovia pochopili, aký má zásadný význam". Do úradu sa podľa neho dostali ľudia, "čo mali pocit, že to je predovšetkým biznis".
Ak totiž nejaká firma nedostane previerku, nemôže sa uchádzať o citlivé zákazky často za obrovské peniaze. "Ako u nás, tak aj u vás vznikol tento úrad v krajine, ktorá je veľmi korupčná," povedal Spurný.
(mož)