Situácia v ochrane proti obaľovačom na ovocných drevinách je nasledovná: po 26. máji je pre 1. signalizačné pásmo, ktoré zahŕňa okresy Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky aktuálne ošetrenie proti obaľovačovi slivkovému prípravkami Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis 25 Flow a Zolone EC, ale iba v prípade, ak sme predtým nepoužili prípravky Dimilin 48 SC alebo Rimon 10 EC. V tom istom termíne je aktuálne ošetrenie proti obaľovačovi broskyňovému prípravkami Decis EW 50, Decis 25 Flow, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC a Zolone EC. V oblastiach 2. signalizačného pásma ohraničeného približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce treba ošetrovať po 29. máji. V ostatných oblastiach republiky možno ešte proti obaľovačovi slivkovému použiť prípravky proti vajíčkam Dimilin 48 SC alebo Rimon 10 EC, a to po 26. máji.
Podmienky na kladenie vajíčok obaľovača jablčného sa vytvorili len lokálne počas niekoľkých málo dní, pestovateľom preto naďalej odporúčame sledovať večerné teploty (kladenie vajíčok prebieha až pri teplotách nad 17 stupňov, meraných o 22. hodine letného stredoeurópskeho času), alebo ešte vhodnejšie samotné kladenie vajíčok. S ošetrením zatiaľ možno počkať.
V tomto období je pre nížinné polohy republiky aktuálne ošetrenie proti vrtivke čerešňovej, ktorá spôsobuje červivosť plodov čerešní. Pomôckou na určenie správneho termínu ošetrenia je sledovanie bazy čiernej, pričom asi
3 dni po začiatku jej kvitnutia vykonáme postrek. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú žlté optické lapače. Ošetrenie má význam najmä v miestach výskytu pravidelných škôd a tam, kde bol v minulých rokoch silný výskyt škodcu. Používajú sa prípravky Decis EW 50 a Decis 25 FLOW s ochrannou dobou 28 dní a Calypso 480 SC s ochrannou dobou 14 dní. Ošetrujú sa iba poloneskoré a neskoré odrody. V každom prípade je nevyhnutné dodržať hygienickú ochrannú dobu pred zberom plodov.
Na priesadách kapustovej zeleniny môže spôsobovať škody kvetárka kapustová. Jej larvy vyžierajú chodbičky v koreňovom kŕčku a v koreni. Za suchého počasia sú škody vyššie. Preventívna ochrana spočíva v správnom striedaní plodín, ničení burín a v odstraňovaní rastlín poškodených rastlín larvami v predošlom roku. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú biele lepové doštičky, ktoré sa do porastov umiestňujú po vysadení sadeníc. Tam, kde sa v predchádzajúcich rokoch opakovali silné výskyty škodcu, možno uskutočniť zálievku priesad 14 dní po vysadení prípravkami Diazol 60 EC alebo Diazol 50 EW. K jednej rastline sa aplikuje približne 100 mililitrov roztoku.
Pri premnožení vošiek možno použiť chemickú ochranu, s ktorou sa počíta až pri ich silných výskytoch, preventívne sa neošetruje! Ešte pripomíname, že je vhodné spojiť ochranu proti viacerým škodcom, teda napríklad pri ochrane ovocných drevín proti obaľovačom použiť prípravok účinný aj proti voškám alebo na skleníkovej zelenine proti moliciam a voškám. Samozrejmosťou musí byť tiež dodržanie hygienickej ochrannej doby pred zberom plodov, najmä pri skleníkovej zelenine a skorých druhoch i odrodách ovocia.
Ing. STANISLAV BAROK