Rhodohypoxis baurii premiestnená do skalky. KRESBA - AUTOR |
Letnenie si zaslúžia predovšetkým muškáty, fuksie, oleandre, kaktusy, podslnečníky, filodendrony, palmy, vavríny a ďalšie teplomilné byliny, kríky i malé stromčeky. Nevhodné na premiestnenie a presádzanie sú liany, veľké rastliny, druhy citlivé na zmenu prostredia a tie, ktoré kvitnú a vegetujú najmä v zimných mesiacoch. Výber miesta pre teplomilnú rastlinu závisí od jej nárokov na prostredie, estetického účinku a celkovej architektúry záhradky.
Do skalky premiestňujeme najmä teplomilné skalničky a kaktusy. Rastliny prenášame z teplých priestorov v črepníkoch alebo s dostatočne veľkým koreňovým balom. Príkladom môže byť umiestnenie hľuznatej skalničky Rhodohypoxis baurii spolu s črepníkom priamo do skalky. Kaktusy v skalke spravidla vytvárajú areál rôznych druhov, pričom v pozadí sú vyššie a mohutnejšie jedince a vpredu menšie či miniatúrne exempláre. Snažíme sa im vytvoriť podložie priepustné pre vodu, ktoré nikdy neobohacujeme o priemyselné hnojivá.
V kvetinovom záhone umiestňujeme predovšetkým trváce okrasné, tropické a subtropické byliny. Z muškátov to môžu byť vzácnejšie odrody, z fuksií všetky stromčekovité formy. Pri presádzaní venujeme osobitnú pozornosť substrátu. Pod koreňový bal vložíme kompost, prípadne do podložia primiešame priemyselné hnojivá. Vápnomilným druhom nezabúdame podložie náležite vápniť.
Solitérne rastliny umiestňujeme pri chodníkoch, odpočívadlách alebo priamo na trávniku. Spravidla ide o kríky a malé stromčeky. Môžeme ich dať aj s kontajnerom alebo veľkým črepníkom tiež na terasu alebo odpočívadlo. Rastliny však nezabúdame pravidelne zavlažovať.
Hrozbou pri premiestňovaní a presádzanie teplomilných okrasných rastlín sú neskoré mrazíky. V tomto roku preto so zvlášť teplomilnými druhmi radšej nehýbeme do 25. mája (Urban).
Autor: Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.