Investori si z prepadu svetových akciových trhov zatiaľ ťažkú hlavu nerobia. Podobné výkyvy totiž burzy zažili aj vlani. FOTO - SITA
NEW YORK, PARÍŽ - Pre obavy investorov z rastu inflácie v Spojených štátoch tento týždeň výrazne klesli ceny akcií na kapitálových trhoch. Všeobecne sa očakáva, že centrálne banky budú zvyšovať úrokové sadzby, čo nie je pre akciové trhy dobrá správa.
Americké akcie prudko oslabli v stredu, pokles bol najvyšší za tri roky. Investori sa domnievajú, že americká centrálna banka (Fed) bude musieť pre vyšší rast spotrebiteľských cien v Spojených štátoch pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Inflácia sa v apríli zvýšila o 0,6 na 3,5 percenta a bola o desatinu percenta vyššia, ako očakával trh. Základná úroková sadzba americkej centrálnej banky je 5 percent.
Stredajší pokles znížil burzovú hodnotu akcií 30 kľúčových spoločností na americkom trhu o 64 miliárd dolárov (1,8 bilióna korún). Prepad akcií 300 popredných európskych firiem prekročil 180 miliárd eur (takmer 6,8 bilióna korún). Včera sa zastavil.
Zlacneli banky a priemyselné podniky
Americký akciový index Dow Jones v stredu prudko klesol o 1,88 percenta. Pokles bol najvyšší od roku 2003. Širší index Standard & Poor's stratil 1,68 percenta. Index technologického trhu Nasdaq oslabol o 1,5 percenta. Od začiatku tohto roka už Nasdaq stratil 0,4 percenta a teraz zažíva najdlhšiu vlnu poklesov za viac ako päť rokov.
Prepad kapitálových trhov v Spojených štátoch postihol najmä banky, veľké priemyselné podniky a ďalšie spoločnosti citlivé na vývoj úrokových sadzieb. Index bankových titulov oslabol o 1,8 percenta.
Vyššie úrokové sadzby spomaľujú rast ekonomiky a zvyšujú náklady na úvery, čo sa negatívne premieta do ziskov spoločností. Zároveň vedú k rastu dolára, pretože zvyšujú jeho výnosnosť oproti ostatným menám. To však spôsobuje problémy vývozcom.
Investori zostávajú pragmatickí
Západoeurópsky akciový index FTSE Eurofirst 300 v stredu oslabol o 2,79 percenta. Od minulého utorka, keď dlhší pokles začal, stratili tieto akcie zhruba sedem percent. Stredajší pokles najviac postihol akcie automobiliek, pretože exportérov postihol aj slabý kurz dolára, hoci ten po správe o výške inflácie začal zosilnievať.
Americkú menu podporilo vyhlásenie francúzskeho ministra financií Thierry Bretona, že treba urobiť čokoľvek, čo by zastavilo príliš veľký rast eura voči doláru. Breton síce dodal, že eurozóna je schopná vyrovnať sa so silnejším eurom, naznačil však, že ďalší rast európskej meny nie je vítaný.
Britský index FTSE 100 v stredu stratil takmer 3 percentá, nemecký index DAX vyše 3 percentá predchádzajúcej zverečnej hodnoty a stredajšia strata francúzskeho CAC 40 tiež oznámila trojpercentný pokles. Hoci investori podliehajú obavám, zostávajú pragmatickí. "Zatiaľ čo ďalšie straty možno prídu už v ďalších dňoch, rozsah a tempo zmien z posledných týždňov sa nelíši od iných poklesov, ktoré sme pozorovali zhruba posledný rok," povedal jeden z nich. (čtk)