Abbás tvrdí, že bezpečnostné sily Hamasu sú nezákonné, pretože on je hlavným veliteľom bezpečnosti a vznik milícií podriadených vláde vetoval.
Hamas jeho nesúhlas ignoroval a v stredu do ulíc pásma Gazy poslal 3-tisíc nových "policajtov". Drvivá väčšina z nich doteraz pôsobila v ozbrojených zložkách Hamasu, ktoré sa tiež podieľali na teroristických útokoch proti Izraelu. Šéfom novej bezpečnosti je Džamal Samhadana. Jeho meno figuruje na vysokom mieste na izraelskom teroristickom zozname.
Abbás sa rozhodol reagovať a doterajšej palestínskej bezpečnosti nariadil, aby sa zhromaždila na miestach, kde patrolujú ľudia Hamasu. Oficiálni palestínski policajti sú zväčša verní Abbásovi a sú napojení na hnutie Fatah, ktorého je šéfom.
K významným zrážkam medzi bezpečnostnými zložkami včera neprišlo, obe sa podľa palestínskych zdrojov snažia skôr o demonštráciu sily. Rozpútanie podobných násilností, aké uplynulé dni trápili palestínske územia, je však otázkou času. Už včera sa odohral vážny incident v Tulkaríme, keď ľudia blízki Fatahu strieľali neďaleko palestínskeho vicepremiéra Násira Šaíra. Na vicepremiéra útočili aj obyvatelia. Dav vykrikoval, že nechcú nikoho z Hamasu vo svojom meste. Išlo zväčša o príbuzných palestínskych väzňov. Tí sú nahnevaní na vládu, že poskytuje finačnú podporu len rodinám uväznených členov Hamasu.
Nový prejav politickej krízy na palestínskych územiach je podľa komentátora denníka Jediot Achronot Aliho Wakida kľúčovým testom pre šéfa samosprávy Mahmúda Abbása. Teraz má šancu ukázať, či je schopný pri presile Hamasu obhájiť svoje právomoci a pôsobiť ako reálna alternatíva vláde. Svetové spoločenstvo v ňom stále vidí človeka, ktorý oživí mierové rozhovory s Izraelom. Už tento víkend by sa mal stretnúť s izraelskou šéfkou diplomacie Cipi Livni. Pôjde o prvé izraelsko-palestínske stretnutie na tejto úrovni od januára, keď Hamas vyhral voľby a Izrael s Palestínčanmi prerušil všetky kontakty.
JANA SHEMESH, Tel Aviv