Bush má dôležité víťazstvo v imigračnej reforme. Do konkurzu na výstavbu zábran sa hlásia aj známe zbrojárske firmy Americký Senát v stredu schválil tie časti zákona, ktoré umožňujú mnohým zo súčasných 12 miliónov ilegálnych imigrantov postupne získať americké občianstvo. V kompromisnom návrhu zároveň odobrili výstavbu takmer šesťsto kilometrov dlhého plota na hranici s Mexikom.
Zdá sa, že utorkový prejav prezidenta Georgea Busha zabral a prinajmenšom v Senáte dostal imigračnú legislatívu z mŕtveho bodu. Celá reforma by mohla byť v hornej komore Kongresu schválená už do konca mája.
Podpora pre výstavbu bariéry je zároveň prvým výraznejším víťazstvom konzervatívcov, za hlasovalo 83 senátorov, proti ich bolo 16. Stovky míľ plotu rozšírili aj o ďalšie stovky v podobe vozidlových bariér, nehovoriac o virtuálnej technologickej hranici. "Výstavba bariéry vyšle signál, že časy otvorenej hranice sú za nami. Dobré ploty robia dobrých susedov," citovala agentúra AP republikána Jeffa Sessionsa. Kontroval mu demokrat Dick Durbin: "Naše vzťahy s Mexikom sa znížia iba na bariéru medzi našimi krajinami."
So zaujímavou informáciou prišiel denník New York Times, ktorý zisťoval, komu vlastne pomôže výstavba novej hranice. Do konkurzu o miliardové zákazky na výstavbu "zabezpečenej virtuálnej hranice" sa zapoja tri najväčšie zbrojné firmy: Lockheed Martin, Raytheon a Northrop Grumman. Na hranici by mali využiť technológie podobné tým, aké sa využívajú v Afganistane či Iraku. Teraz však pôjde o rieky, púšte a hory na americko-mexickej hranici.
Návrh o postupnej legalizácii pobytu pre ilegálnych prisťahovalcov vyvolal rozpory v prezidentovej strane. Súčasťou úpravy je ustanovenie, podľa ktorého občianstvo nemôžu získať ilegálni imigranti odsúdení za ťažké zločiny alebo tri menšie prečiny. Práve to bol jeden z bodov, na ktorom legislatíva na niekoľko týždňov uviazla. Nakoniec návrh radikálnejších republikánov zmiernili. Výnimku pre prisťahovalcov tvoria zločiny spojené s núdzou, utrpením, alebo keď nevedeli, že bol vydaný príkaz na ich deportáciu.
Úplne inak to vyzerá v Snemovni reprezentantov. Republikáni tam koncom minulého roka presadili prísny zákon o bezpečnosti hraníc. Tvrdá kritika zaznela z úst predsedu právneho výboru snemovne Jamesa Sensenbrennera, ktorú priniesla televízia NBC: "Bez ohľadu na to, čo prezident hovorí, navrhuje amnestiu. Vlastne sa obrátil chrbtom k zákonu o prísnejšej bezpečnosti hraníc." Práve on bude stáť na čele vyjednávačov Snemovne, ktorí sa pred novembrovými voľbami pokúsia nájsť so Senátom kompromisný návrh. Pred Bushom stále stojí neľahká úloha zmieriť obe komory zákonodarného zboru.
BRAŇO ONDRÁŠIK