Premiér Dzurinda a navrátivší sa minister kultúry Rudolf Chmel na minulotýždennom zasadaní vlády. Na tom dnešnom sa majú rušiť úlohy. FOTO - TASR |
Vláda sa chystá zrušiť sedem úloh, ktoré ministerstvo kultúry nesplnilo, vraj pre predčasné voľbyBRATISLAVA - Vláda by mala dnes zrušiť sedem nesplnených úloh ministerstva kultúry. Sú medzi nimi aj uznesenia týkajúce sa dôležitých noriem ako zákon o digitalizácii vysielania či tlačový zákon.
Riaditeľka sekcie médií a audiovízie Zuzana Mistríková tvrdí, že všetky zákony z plánu legislatívnych úloh sú pripravené a doručené vláde. Dôvodom zrušenia uznesení je podľa nej len skrátenie volebného obdobia.
V tomto roku nebol schválený nijaký zákon z oblasti kultúry, o predloženom audiovizuálnom zákone parlament už odmietol rokovať.
O tlačový zákon sa bojovalo ešte pred koncom minulého volebného obdobia, do plánu legislatívnych úloh tejto vlády bol zaradený už v roku 2004. Vo februári však vláda návrh stiahla, hoci podľa Mistríkovej je jeho ostatná verzia bez rozporov dohodnutá aj s príslušnými profesijnými novinárskymi združeniami. Predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov Zuzana Krútka však tvrdí, že ostatnú verziu zákona ešte nevidela.
Predseda Združenia vydavateľov periodickej tlače Miloš Nemeček nevidí neschválení tohto zákona nijakú drámu. "Nová vláda by však nemala znegovať všetko, k čomu sa dospelo," myslí si.
Ďalším odsunutým zákonom je zákon upravujúci podmienky digitalizácie vysielania na Slovensku. Andrej Holák z Rady pre vysielanie a retransmisiu považuje tento zákon za absolútnu prioritu, bez ktorej sa rozhodovanie licenčnej rady nepohne. Verí, že ho nová vláda zaradí do programu v krátkom čase, pretože súčasný zákon o vysielaní pojem digitalizácia vôbec nepozná.
Ministerstvo vysvetľuje, že dôvody zdržania boli objektívne, pretože v súčasnosti pokračuje medzinárodná koordinácia frekvencií na pozemné digitálne vysielanie.
Ministerstvo kultúry malo ďalej pripraviť aj zákon o TASR, ktorý by mal presnejšie stanoviť práva a povinnosti tejto štátom financovanej tlačovej agentúry. Novelu, predloženú koncom roku 2004 však rozporovalo ministerstvo financií i sociálnych vecí. Požadovali radikálnu transformáciu TASR. Rezort kultúry argumentoval nemožnosťou udržania sa plnoformátovej agentúry bez štátnych dotácií. (zu)