Českým zeleným by mohol pomôcť exprezident Václav Havel, ktorý tento týždeň po prvý raz jednoznačne povedal, že ich bude voliť a podporovať. FOTO - ČTK |
Predvolebnú atmosféru v Česku rozvíril nový prieskum predvolebných preferencií agentúry STEM, ktorý naznačuje zmenu trendu posledných týždňov.
Podľa STEM-u vládna sociálnodemokratická strana premiéra Jiřího Paroubka opäť nabrala dych a skoro dohnala favorita volieb, opozičných občianskych demokratov. Podľa STEM-u by teraz Paroubkovu stranu volilo 25,2 percenta opýtaných, ODS iba o 1,5 percenta viac, 26,7. V apríli bol podľa STEM-u rozdiel medzi obidvomi stranami ešte 5,5 percenta.
V posledných týždňoch pritom rozdiel medzi obidvomi stranami rástol a vedenie občianskych demokratov sa zdalo byť jednoznačné. Podľa volebnej prognózy inej agentúry Factum Invenio, publikovanej v piatok, preferencie sociálnych demokratov aj komunistov výrazne klesli, ODS by mala spolu s dvomi menšími stranami, ľudovcami a zelenými, po voľbách bezpečnú parlamentnú väčšinu. Podľa STEM-u však poklesla aj podpora zelených, za posledný mesiac z viac ako desať na 7,1.
"Situácia je pomerne neprehľadná a možné sú aj zvraty na poslednú chvíľu," zhodnotil výsledky pre internetové noviny ihned.cz riaditeľ STEM-u Jan Hartl. Očakáva veľmi emotívny koniec kampane pred voľbami, ktoré sa uskutočnia 2. a 3. júna. Strany sa na záver kampane zamerajú hlavne na získanie nerozhodnutých voličov.
Veľkou neznámou je práve budúci volebný výsledok zelených. Tí zažili rýchly vzostup preferencií, ktoré na začiatku roku po prvý raz prekročili päťpercentnú hranicu nutnú pre vstup do parlamentu a zakrátko prekročili desať percent.
Sociológovia však od začiatku upozorňovali, že ich voličská základňa nie je veľmi pevná. Tvoria ju z veľkej časti voliči nespokojní s ostatnými stranami a hľadajúci akúkoľvek zmenu, nové tváre. Nejaký čas ju videli v zelených, tí však už mnohých z nich tiež dokázali sklamať. Tým, že sa dostala na výslnie, médiá začali viac písať aj o problémoch strany. Zelení sú vnútorne nejednotní, ich program je vo viacerých oblastiach veľmi neurčitý a regionálni lídri strany sú často veľmi kontroverzné osobnosti.
Malým stranám nepomôže ani volebná reforma z roku 2001, ktorá zmenila spôsob prepočítavania hlasov na mandáty. Reforma zvýhodnila strany, ktoré vo voľbách získajú aspoň 15 percent.
PETER MORVAY