Dá sa podmienená podpora komisie Rumunsku a Bulharsku chápať ako reakcia na verejnú mienku v Európe, ktoré je proti ďalšiemu rozšíreniu únie?
"V prvom rade musia byť dodržané zmluvy s úniou, nejde tu o politickú otázku. Vezmite si príklad európskych dotácií. Do európskeho rozpočtu idú aj slovenské peniaze, a každá krajina musí mať bezpečný systém distribúcie európskej pomoci. Existuje nebezpečenstvo, že peniaze slovenského daňového poplatníka pôjdu v Rumunsku a Bulharsku do cudzieho vrecka. Preto chceme od oboch štátov bezpečný systém financovania. Niekedy je počuť zo Sofie a z Bukurešti, že ich únia diskriminuje. Ale každý predsa má povinnosť dodržať svoju časť zmluvy. Rumunsku a Bulharsku sa to zatiaľ v určitých oblastiach nedarí."
Čo si myslíte o tvrdení, že s každým ďalším rozšírením sú vstupujúce krajiny menej pripravené? Hovorí sa, že v roku 2004 boli nové krajiny pripravené dobre, Rumunsko a Bulharsko sú pripravené horšie a Chorvátsko bude ešte menej.
"Rumunsko a Bulharsko sú trochu zvláštnym prípadom. Patria do piatej vlny rozšírenia. Fakt, že nevstúpili už v roku 2004, ukazuje, že si každý uvedomoval, že nie sú tak dobre pripravené ako ostatné krajiny. Chorvátsko však tiež viac-menej patrí do rovnakej vlny - podľa mňa je už teraz lepšie pripravené na vstup než Rumunsko a Bulharsko.
A platí, že čím väčšia je únia, tým dôležitejšie je, aby sa každý dobre pripravil a správal sa podľa pravidiel. Pokiaľ bude v únii trebárs 30 krajín a nebudú sa správať podľa pravidiel, môžete to celé zabaliť."
Je oprávnený strach členských štátov z prílevu rumunských a bulharských pracovníkov?
"Samozrejme. Výkon ekonomík týchto krajín je taký malý - ide len asi o tretinu priemerného európskeho HDP - že nebezpečenstvo, že ľudia budú hľadať prácu niekde inde, je omnoho väčšie než trebárs na Slovensku, ktorého ekonomika rýchlo rastie.
Keď si uvedomíme, že 30 percent ľudí v Rumunsku a Bulharsku stále pôsobí v poľnohospodárstve, je tam jasný problém. Ale každá krajina sa bude môcť brániť prechodnými obdobiami, ako ich niektoré štáty zaviedli v roku 2004." (šaf)