Výroba vlajok Európskej únie v Sofii. Bulharsko a Rumunsko si možno budú musieť na vstup ešte počkať. FOTO TASR/AP |
Ani po včerajšku nemajú Bulhari s Rumunmi istotu, či sa už za pol roka skutočne stanú členmi únie. Európska komisia odložila nutné definitívne odporúčanie ich vstupu až na jeseň. Dôvodom sa stala nedostatočná príprava oboch štátov na členstvo. Pokiaľ však vo vytypovaných oblastiach zaberú, január 2007 ako dátum ich prijatia do klubu zostane zachovaný.
"Najneskôr v októbri posúdime pokrok v týchto oblastiach a na základe toho zvážime, či január 2007 platí. Je to stále možné, obe krajiny však musia zásadne pridať," vyhlásil v Štrasburgu pred europoslancami šéf komisie José Barroso. Komisár pre rozšírenie a autor verdiktu "áno, ale..." Olli Rehn so svojím šéfom súhlasil: "Je naším cieľom privítať obe krajiny v januári budúceho roka v únii, ale je tiež našou úlohou dohliadať na dodržiavanie spoločných pravidiel."
Hodnotenie oboch balkánskych štátov podobné tým, ktoré niekoľko rokov dostávalo aj Slovensko, vypichlo v prípade Bulharska šesť oblastí, vyžadujúcich si "urgentnú akciu" a v Rumunsku štyri. Bulharom sa vytýka, že len pred niekoľkými týždňami schválili kľúčovú reformu súdnictva, a okolo neho sa točia všetky mínusy. Sofia musí okrem iného stíhať politickú korupciu, lepšie vymáhať dodržiavanie práva a stíhať pranie špinavých peňazí. Očakáva sa tiež, že pred súd budú postavení prví ľudia obvinení z nájomných vrážd, ktorých od roku 1992 krajina eviduje 172. Ani jeden prípad zatiaľ nevyšetrili.
Rumunské problémy sa týkajú hlavne nedostatočnej ochrany európskych peňazí, ktoré do krajiny začnú po vstupe prúdiť. Bukurešť ešte nemá platobnú agentúru, ktorá začne spravovať poľnohospodárske dotácie, a panujú obavy o jej "nepriestreľnosti" proti podvodom a zneužitiu. Rovnako tak krajina musí zlepšiť hygienické podmienky v poľnohospodárskych podnikoch. Takej tvrdej kritiky ako Bulharsko sa však Rumunsko nedočkalo: zo správ je zrejmá zmena trendu v poslednom čase, keď Bukurešť predbehla favorizovanú Sofiu a na rozdiel od nej "niečo skutočne robí".
Reakcia Bulharov bola pokojná. "Zvládneme to, zostáva nám ešte 227 dní do prvého januára a môžeme to dokázať," vyhlásila ministerka pre európske záležitosti Meglena Kuneva. "Rumunský vstup v roku 2007 je i po dnešku jednoznačne možný," povedal zase za rumunskú stranu premiér Calin Tariceanu.
Slovenskí europoslanci presadzujú, aby Bulharsko aj Rumunsko vstúpili do únie podľa plánu, teda už v januári. Mnohí si pamätajú na tlak, pod ktorým bolo pred pár rokmi aj Slovensko. "Ja im fandím. Bol by som nerád, keby sme ich prehliadali alebo sa k nim správali povýšene," povedal europoslanec Sergej Kozlík. Problémy, ktoré majú obe krajiny, sa podľa neho dajú odstrániť.
Poslanec Vladimír Maňka tvrdí, že Sofia aj Bukurešť musia pridať v boji proti korupcii, organizovanému zločinu a zlepšiť zle fungujúce súdnictvo. "Ak im však povieme rok 2008, nič ich už nebude motivovať robiť reformy," argumentoval.
Postoj Slovákov a ďalších nováčikov v únii ocenili bulharskí pozorovatelia v parlamente. "Európa je raj a Bulharsko chce byť jeho súčasťou," idylicky opísala postoj svojich krajanov šéfka delegácie Maria Cappone. Tvrdí, že pre Bulharov je dátum dôležitý. Chcú sa stať súčasťou únie hneď už prvého januára, aj keď vedia, že preto budú musieť ešte veľa urobiť.
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, Štrasburg