Na hroby vojenského cintorína v Nitre opäť pribúdajú tabuľky. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ |
Starostlivosť o vojnové hroby, ktorá vyplýva z medzinárodných záväzkov, sa podľa Pada v poslednom roku zlepšila, najmä preto, že v roku 2002 bol prijatý a vlani novelizovaný zákon, ktorý upravil vzťah štátu k vojenským hrobom.
Obce, ktoré hroby spravujú, tak môžu každý rok na každý z nich požiadať o dvesto korún. "Finančná motivácia má pozitívny vplyv na samosprávy, ktoré sa o hroby viac zaujímajú," povedal minister.
Na Slovensku je vyše 3-tisíc vojenských pohrebísk z prvej a druhej svetovej vojny, v ktorých je pochovaných 200-tisíc vojakov, štvrtina z nich nie je známa.
Slovensko sa stará aj o hroby Slovákov, ktorí sú pochovaní v 28 krajinách v zahraničí. S hrobmi Čechov ich eviduje 13-tisíc. Slovenská vláda navrhla predstaviteľom 11 štátov uzavrieť medzivládnu dohodu o vojnových hroboch.
Štát vlani prispel na obnovu pamätníka v poľskom Sanoku, tento rok na pamätník slovenských vojakov vo Vladivostoku, podporí i cintorín v Krasnojarsku a Buzuluku. (bej)
Kde sú u nás cintorínyÁ v cintorínoch z prvej svetovej vojny sú pochovaní vojaci z armádneho zboru cisársko-kráľovskej armády, najviac ich je na severovýchode Slovenska,
Á cintorínov z druhej svetovej vojny je 500, sú v Bratislave, Humennom, Košiciach, Lučenci, Martine či na Dukle. Sú v nich pochovaní Rusi z Červenej armády (65-tisíc), Rumuni (12-tisíc) a Nemci (15-tisíc).
Aj po sto rokoch pátrajú po svojej rodine
Vyše 430 vojenských hrobov z prvej svetovej vojny je na vojenskom cintoríne v Nitre Mlynárciach. Vedľa seba sú pochovaní kresťania, pravoslávni i moslimovia.
"Udržiavame ho v čistote, kosíme v ňom trávu. No náhrobné kamene zvetrávajú a zišla by sa ich komplexná obnova," povedala vedúca správy cintorínov Monika Nitryová.
Peniaze z mestskej pokladnice pohltia funkčné cintoríny. I keď má mesto na tento cintorín obmedzené zdroje, je v celkom v slušnom stave.
Tento i minulý rok naň získalo od štátu po 30-tisíc korún. "Dali sme za to vyrobiť nové tabuľky s menom a údajmi vojakov. Pôvodné zo zliatiny z vyše štyridsiatich hrobov zmizli. Páchateľ ich odmontoval, rozbil a chcel odovzdať do zberných surovín, kde ho prichytila polícia," povedala Nitryová. Správa cintorínov si chcela od neho škodu vymáhať, no polícia jej oznámila, že v cele zomrel.
Vojenský cintorín je zamknutý, mestská organizácia ho záujemcom na požiadanie sprístupní. Každý rok ho navštevuje poľský konzul na Slovensku, vzdáva úctu vyše tridsiatim pochovaným Poliakom. Ľudia z celého sveta v ňom hľadajú svojich príbuzných.
Vojaci, ktorí tam ležia, sú narodení koncom 19. storočia. (bej)