Hranicu s Mexikom by malo podľa Busha strážiť viac vojakov. FOTO - REUTERS |
Prezident George Bush sa včera snažil upokojiť svojich najkonzervatívnejších prívržencov, no zároveň zachrániť podporu hispánskej menšiny, ktorú si tak dlho budoval. Vystúpil v priamom televíznom prenose z Oválnej pracovne Bieleho domu a hovoril o imigračnej reforme.
Prvé prieskumy ukazovali, že prejav bol dobrý ťah - podľa CNN, vyvolal pozitívne reakcie 79 percent opýtaných. Prezident to veľmi potrebuje, je v doteraz najvážnejšej kríze. Popularita mu klesla pod 30 percent a jeho rozhodnutia zaznamenávajú jeden
úder za druhým.
V roku 2004 republikánsky líder vyhral voľby aj vďaka ambicióznemu plánu imigračnej reformy, ktorá má za cieľ vytvoriť program hosťujúcich pracovníkov. Podľa Los Angeles Times vtedy nakoniec získal až 44 percent hlasov Latinoameričanov. Teraz je všetko inak. Podľa nedávneho
prieskumu NBC News a Wall Street Journal, republikánom verí už iba menej ako štvrtina hispánskej komunity.
V minulých voľbách sa prezidentovi podarilo taktiež udržať priazeň najkonzervatívnejšieho krídla voličskej základne. V noci na včera Bush väčšinu času venoval práve im. Lajtmotívom jeho prejavu totiž bolo lepšie zabezpečenie hranice: nový plot a dočasná prítomnosť šiestich tisícok vojakov Národnej gardy.
Niektorí kongresmani tento plán spochybňujú. Podľa republikánskeho senátora Judda Gregga by vyslanie jednotiek stálo prinajmenšom dve miliardy dolárov. Ďalší republikáni pripomínajú, že vojenské operácie USA v zahraničí už aj tak dosť obmedzili počty vojakov na americkej pôde.
Vojaci na hranici a plot idú proti hispánskej menšine. Preto Bush včera hovoril aj o imigračnom zákone.
Práve o ňom od pondelka znovu debatuje Senát. Ten na rozdiel od Snemovne reprezentantov nechce z ilegálov urobiť zločincov a chce uvoľniť 12 miliónom ilegálnych prisťahovalcov cestu k zlegálneniu ich postavenia a v konečnom dôsledku umožniť získať americké občianstvo.
Bush prvýkrát verejne podporil myšlienku cesty k občianstvu: "Ľudia, ktorí splnia stanovené podmienky, by mali mať možnosť požiadať o občianstvo. Ale jeho získanie nebude automatické."
Na to, aby to bolo možné, musí prezident presvedčiť svojich republikánskych kongresmanov. "Prezidentova slabosť vo vlastnej strane mu veci sťažuje. Dá sa povedať, že minulý rok kontrolu nad imigračnou debatou stratil," povedal pre denník Washington Post Simon Rosenberg z New Democrat Network.