Hoci do zahraničia chodia ľudia v lete dovolenkovať a odpočívať, počas pobytu sa im môže stať aj to, že ochorejú, prídu o batožinu alebo o doklady. Väčším problémom, keď sa už niečo stane, sa dá vyhnúť tým, že sa poistia.
Základ cestovného poistenia tvorí poistenie liečebných nákladov a hradia sa z neho náklady, ktoré vzniknú v prípade náhleho ochorenia alebo úrazu v zahraničí. Poisťovne svojim klientom ponúkajú aj ďalšie produkty, ktoré by mali poistenému uľahčiť a zjednodušiť pobyt v zahraničí. Ide o úrazové poistenie, poistenie batožiny, zodpovednosti za škodu a stornovacích poplatkov, ak sa daná cesta neuskutoční.
K cestovnému poisteniu v súčasnosti patria aj takzvané asistenčné služby, ktoré sú zahrnuté výhradne len v komerčnom cestovnom poistení. Asistenčná služba zabezpečí primerané zdravotnícke zariadenie bez ohľadu na to, či je potrebné využiť štátne alebo súkromné zdravotnícke zariadenie.
V prípade choroby alebo úrazu stačí, ak poistený zavolá na telefónne číslo, ktoré funguje 24 hodín. Pracovníci hovoria po slovensky alebo po česky, takže klient môže komunikovať vo svojom rodnom jazyku. V prípade, ak poistený nemá dostatok finančných prostriedkov pri sebe, uhradí potrebné výdavky asistenčná služba.
Po vstupe Slovenska do Európskej únie majú všetci právo na zdravotnú starostlivosť vo všetkých krajinách únie, ak dôjde k ohrozeniu ich života alebo zdravia a nie je možné liečbu odložiť do návratu na Slovensko. Podmienkou je, aby mali slovenské zdravotné poistenie.
Európsky preukaz zabezpečí pre poistenca rovnaké postavenie ako majú ľudia danej krajiny, nechráni však pred často vysokou spoluúčasťou za vykonanie lekárskeho zákroku. Preto je výhodné uzatvoriť aj komerčné cestovné poistenie. Jeho výhodou je možnosť pripoistiť sa aj proti iným rizikám, ktoré človeka na ceste v zahraničí môžu zaskočiť.
Cestovné poistenie kryje vyšetrenie aj v súkromnom lekárskom zariadení. Kto má len Európsky preukaz zdravotného poistenia, musí sa spoľahnúť na lekárov a kliniky, ktoré sú napojené na verejný systém danej krajiny. Zo zdravotného poistenia sa nedá preplatiť ani návrat na Slovensko. Pri hospitalizácii sa vo väčšine štátov únie musia hradiť aj nemocničné poplatky, resp. spoluúčasť, ktorú zdravotné poisťovne nepreplácajú. Tieto poplatky je možné uhradiť z cestovného poistenia.
Cestovné poistenie v zahraničí môžu dovolenkári získať nielen v poisťovniach, ale aj v cestovných kanceláriách. Človek, ktorý si kupuje zájazd, tak nemusí už chodiť do poisťovne. Cestovné kancelárie však nepoisťujú klientov automaticky. Väčšina ľudí, ktorí cestujú do zahraničia cez cestovnú kanceláriu, si ho však uzavrie. Len päť zo sto dovolenkárov cestuje nepoistených.
Najčastejšie problémy počas dovolenky
choroba | náklady na liečenie |
žalúdočné a tráviace problémy | 5000 Sk |
chrípka a zápal priedušiek s vysokými horúčkami | 5000 Sk |
alergická reakcia na slnko | od 2000 do 6000 Sk |
akútne zubné ošetrenie | od 5000 do 10 000 Sk |