Jedna z dosiaľ najsilnejších erupcií vyhodila popol, úlomky kamenia a sopečný plyn do vzdialenosti až štyroch kilometrov. Podľa vulkanológov to môže byť predzvesť erupcie sopky. "Hora už explodovala," oznámilo Centrum pre vulkanologický výskum v Jakarte, podľa ktorého masívna erupcia ešte len príde.
Keď ráno začal padať popol na dedinu, deti v školských uniformách si zakrývali nos a ústa a utekali do tried. "Akoby bol cez deň súmrak. Dedina bola úplne tmavá," povedal 25-ročný Mariadi. "Všetci sme zostali doma, aby sme nemali problémy s dýchaním."
Podobne ako on, v dedine zostala aj predavačka Surti, ktorá svoj obchodík oprášila od popola a otvorila aj včera. "Nie je to pre nás veľké nebezpečenstvo," rozprávala tvrdohlavo.
Pri ceste na svahu sopky stále vyčkávali miestni dedinčania, ktorí svoje domovy neopustili napriek výzvam úradov na evakuáciu. Podľa indonézskej vlády môže byť v ohrození viac ako 20-tisíc ľudí. Výnimočný stav vyhlásili už v sobotu a doteraz evakuovali okolo 5-tisíc ľudí, ktorí bývajú blízko vulkánu.
Množstvo ľudí z dediny Ketep však nariadenia vlády neuposlúchlo. Niektorí veria radšej prírodným znameniam ako vedcom. Tým pravým znamením pre miestnych, ktorí považujú sopku za posvätnú, bude žiara okolo vrcholu sopky či masívny útek zvierat zo svahu.
"Nie je tu riziko," rozprával agentúre AP 80-ročný Maridjan vo svojom dome, šesť kilometrov od krátera. Medzi domácimi má povesť šamana, akéhosi strážcu hory Merapi, ktorý na nej vedie modlitebné rituály. Časť dedinčanov mu verí a neopustí svoje domovy skôr ako on.
Napriek tomu, že Indonézia je prevažne moslimská krajina, v úrodných horách sa zachovali popri islame aj animistické a hinduisticko-budhistické tradície. O tom, čo bude s Merapi, sa Maridjana minulý týždeň v telefóne pýtal aj bývalý indonézsky prezident Abdurahman Wahídi. (čtk, reuters, rek)