Civilná stráž hľadajúca ilegálnych prisťahovalcov na hranici Mexika s americkým štátom Kalifornia. FOTO - ČTK/AP |
WASHINGTON - Americký prezident George Bush chce na hraniciach s Mexikom rozostaviť vojenské hliadky. Na južnú hranicu Spojených štátov chce vyslať tisícky príslušníkov Národnej gardy a zalepiť tak diery, ktorými do Spojených štátov prenikajú ilegálni prisťahovalci z Mexika a Latinskej Ameriky.
Včera večer mal svoj plán predstaviť v televíznom prejave o domácej politickej situácii z Oválnej pracovne Bieleho domu.
Na mexickej strane vyvolal obavy, ktoré mexický prezident Vicente Fox okamžite telefonicky tlmočil Bielemu domu. Dlhodobý spojenec Spojených štátov sa obáva militarizácie americko-mexickej hranice.
Prezident Bush však Foxovi odkázal, že sa nemusí obávať, lebo neuvažuje o trvalom nasadení Národnej gardy. Ide len o dočasné riešenie, ktoré súvisí s imigračným zákonom. Bush tiež zdôraznil, že je nevyhnutná dôkladná reforma imigrácie, aby sa vyriešili problémy medzi Mexikom a USA.
Mexický prezident sa obáva, že Bush sa priveľmi sústredí na posilnenie hranice, namiesto toho, aby problém prisťahovalcov riešil reformou legislatívy.
Bush naopak dúfa, že zvýšená bezpečnosť hraníc by mohla zvýšiť jeho popularitu, lebo to Američania chcú.
George Bush opäť apeloval na Senát, aby schválil imigračný zákon, ktorý podporuje program pre nelegálnych prisťahovalcov. Mal by im umožniť po splnení určitých podmienok získať americké občianstvo, či minimálne zlegalizovať ich pobyt.
Imigračný zákon je však v Kongrese už dlho vášnivo diskutovanou témou. Konzervatívni republikáni s ním nesúhlasia a presadzujú zákon, ktorý by mal označiť ilegálnych prisťahovalcov za zločincov a ktorý ráta s vybudovaním bariéry na americko-mexickej hranici. Predpokladá sa, že práve preto, aby Bush konzervatívne krídlo presvedčil o kompromisnej verzii zákona, plánuje na hranicu nasadiť Národnú gardu.
V Senáte to však vyvolalo zmiešané reakcie. Najmä demokrati tvrdia, že Národná garda na seba nemôže brať žiadne ďalšie úlohy. Podľa nich je vyťažená vojenskými misiami v zahraničí a na domácej pôde odstraňovaním následkov prírodných katastrof. Posilnenie pohraničnej stráže problém s prisťahovalcami nerieši.
Americko-mexickú hranicu, ktorá je dlhá 3219 kilometrov, dnes stráži civilná pohraničná stráž. Minulý rok zadržala pri pokuse o ilegálne prekročenie hranice 1,2 milióna ľudí.
Národná garda by civilnej pohraničnej stráži mala podľa Bushovho bezpečnostného poradcu Stephena Hadleya poskytnúť spravodajskú a logistickú podporu a pomáhať jej pri výcviku. Konečné rozhodnutie o vyslaní Národnej gardy na americko-mexickú hranicu však ešte nepadlo, povedal Hadley.
(jah, čtk)