Kvóty, ktoré vzišli z Kjótskeho protokolu, mnohé európske firmy vlani podliezli. Ceny za poukážky, ktoré umožňujú obchodovanie s prebytočnými tonami oxidu uhličitého, preto prudko klesli. ILUSTRAČNÉ FOTO - EPA |
BRUSEL - Európska únia vlani vyprodukovala takmer 1,8 miliardy ton emisií CO 2 , teda o 44 miliónov ton menej, než bol povolený limit. Prispela k tomu väčšina štátov vrátane Slovenska. Rakúsko, Írsko, Taliansko, Slovinsko, Španielsko a Veľká Británia však stanovený limit prekročili asi o 33 miliónov ton.
Brusel vlani európskym firmám pridelil poukážky, ktoré dokladujú množstvo vypusteného oxidu uhličitého. Ak spoločnosti povolené množstvo emisií nevyprodukujú, môžu poukážky, ktoré im ostanú, predať. Podľa českého denníka Hospodářské noviny sa trh s nimi zrútil, keď vyšlo najavo, o koľko menej emisií európske firmy vyprodukovali. Cena poukážky na tonu oxidu uhličitého klesla z 31 eur asi na tretinu.
Energetické firmy už v médiách deklarovali, že cena poukážok sa prenáša aj do konečnej ceny energií. Podľa analytikov by zníženie emisií mohlo priniesť aj zníženie cien elektriny.
Zverejnená schéma obchodu s emisiami zahŕňa výsledky vyše 9400 zariadení, pričom takmer 9000 z nich si splnilo svoje povinnosti. Ďalší európski znečisťovatelia však do konca apríla komisii požadované informácie neposkytli. Spoločenstvo bude požadovať vysvetlenie od štátov zodpovedných za dané zariadenia a prípadne príjme opatrenia. Schéma tiež neobsahuje výsledky Poľska, Luxemburska, Cypru a Malty, lebo zatiaľ nefungujú ich emisné registre.
Členské štáty musia do konca júna predložiť svoje národné akčné plány na zníženie priemyselných emisií na roky 2008 - 2012. Na konci tohto obdobia majú byť v súlade s Kjótskym protokolom emisie skleníkových plynov o osem percent nižšie, ako v roku 1990.
Podniky na Slovensku vlani vyprodukovali 25,24 miliónov ton CO2, čo je o päť miliónov ton menej, ako bola povolená kvóta. České firmy vlani vypustili o 17 percent menej emisií, ako mohli.
Hovorca českého ministerstva priemyslu a obchodu Jiří Havlíček povedal, že kvóty na objem oxidu uhličitého sa nebudú znižovať. Prípadný posun limitu je však otázkou ďalších rokovaní členských štátov s úniou a zelenými. "Zhruba 82 miliónov ton vypusteného oxidu uhličitého je najlepším dôkazom, že podniky vedome mystifikovali, aby si zaistili tučnú štátnu dotáciu v podobe prebytočných povolení," povedala Klára Sutlovičová z centra pre dopravu a energetiku.
(tasr, sita, čtk, lh)