Nemecké firmy odchádzajú z domoviny do zahraničia, kde je okrem iného aj lacnejšia pracovná sila. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/AP |
a obchodnej komory (DIHK), na ktorej sa zúčastnilo 7-tisíc firiem, ktoré plánujú v zahraničí spolu investovať 40 miliárd eur. V Nemecku pre investície do zahraničia zanikne asi 50-tisíc nemeckých pracovných miest. Oproti roku 2005 sa zvýšil počet nemeckých firiem, ktoré plánujú zahraničné investície, na 40 percent.
Prezident DIHK Ludwig Georg Braun podľa tlačovej agentúry Dow Jones zdôraznil, že ak by v Nemecku vládli priaznivé podnikateľské podmienky, zo spomínaných investícií by išlo do zahraničia iba 60 percent a zvyšok by firmy použili doma. Konkrétne za najdôležitejšie príčiny, ktoré zabraňujú podnikom investovať v Nemecku, označil nepružný pracovný trh, tarifný systém, ako aj priveľkú byrokraciu.
Najsilnejším motívom na odchod zostáva pre nemecké firmy, podobne ako v uplynulých rokoch, snaha znížiť náklady. Na druhom mieste je snaha preniknúť na zahraničné trhy.
Najvyhľadávanejším regiónom je naďalej stredná a východná Európa, kam má namierených 40 percent podnikov. Asi 37 percent firiem chce investovať v "starých" štátoch únie a 35 percent v Číne. V nových krajinách firmy investujú najmä preto, že je tam výroba lacnejšia. V Číne budujú nové logistické siete na predaj svojich výrobkov.
Dvadsaťjeden percent všetkých nemeckých podnikov, ktoré sú aktívne v zahraničí, plánuje znížiť počet pracovných príležitostí v Nemecku, 19 percent chce prijať nových zamestnancov a zvyšok ponechá ich stavy na súčasnej úrovni. Celkovo chcú nemecké podniky aj tento rok počet pracovníkov znížiť.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov