BRUSEL - Slovenskí europoslanci si zvykli na cestovanie medzi Bruselom a Štrasburgom a proti tamojšiemu sídlu Európskeho parlamentu, kde trávia len štyri dni v mesiaci, neprotestujú. Na rozdiel od mnohých svojich západných, ale aj českých kolegov sa nechcú angažovať v najnovšom pokuse zrušiť zasadania v Štrasburgu, ktoré ročne stoja dodatočných dvesto miliónov eur. Štrasburg ležiaci na hraniciach Francúzska a Nemecka symbolizuje povojnové európske zmierenie.
"Štrasburg vyjadruje vôľu Európana po mieri, a má preto veľmi silný symbolický význam. Napriek tomu, že si želám, aby únia neplytvala peniazmi, Štrasburg by mal zostať. Ekonomická stránka veci by v tomto prípade nemala byť rozhodujúca," tvrdí napríklad europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH). Dodáva, že ho neobťažujú ani časté presuny kancelárie medzi obidvomi miestami a horším pracovným zázemím v Štrasburgu, na čo si poslanci často sťažujú.
Podobný názor má prevažná väčšina zo štrnástich slovenských europoslancov. "Ja sa viem obetovať a ak je toto obeť pre európsku integráciu, tak ju prijímam," hovorí Peter Šťastný (SDKÚ). Tvrdí, že verí "racionálnemu využívaní peňazí a keby sa našlo vhodné využitie Štrasburgu, ktoré by sa Francúzov nedotklo", bol by za obmedzenie sídla parlamentu len na Brusel. Monika Beňová (Smer) to tiež vidí jasno: "Kritici vidia len ekonomický rozmer celej vec, ale Štrasburg znamená viac. Europoslanci sú za presuny dobre zaplatení a museli s tým počítať, keď sa rozhodli za tento mandát, takže sa teraz nemajú čo sťažovať."
Len Irena Belohorská z HZDS má iný názor a súhlasí s tým, aby sa štrasburské sídlo zrušilo. "Je to zbytočné cestovanie a zbytočne vyhodené peniaze. Som za to, aby parlament fungoval len v jednom meste a keď by to nemohol byť Brusel, tak pokojne Bratislava," tvrdí poslanyňa. Rozumie argumentu o symbolizme Štrasburgu, ale dodáva, že rovnako tak symbolické by bolo sídlo parlamentu v novej členskej krajine.
Štrasburské sídlo parlamentu je tŕňom v oku mnoho rokov a sami europoslanci niekoľkokrát tlačili na jeho zrušenie. Zakaždým však neúspešne, pretože o tom môžu rozhodovať len šéfovia štátov a vlád dvadsaťpäťky. Francúzsko zatvorenie Štrasburgu striktne odmieta.
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, Štrasburg