Novovymenovaný čínsky biskup Čan Si-lu včera celebroval omšu v preplnenej katedrále v mestečku Ning-te. Predstavitelia "podzemnej" cirkvi pozvanie na slávnosť ignorovali. FOTO - REUTERS |
PEKING - Čína včera opäť vymenovala katolíckeho biskupa bez súhlasu pápeža. Ide o ďalší dôkaz rozporov medzi najľudnatejšou krajinou sveta a Vatikánom. Ostrú kritiku pápeža Benedikta XVI. si Peking vypočul už pri vymenovaní dvoch biskupov pred dvoma týždňami. Hovoril vtedy o "vážnom porušení náboženskej slobody".
Novým čínskym biskupom sa včera stal počas slávnostnej omše 45-ročný Čan Si-lu. Bude stáť na čele diecézy Ming-tung v provincii Fu-ťien na juhovýchode krajiny. Do úradu nastúpil po smrti svojho predchodcu, ktorému predtým asistoval ako pomocný biskup. V tejto funkcii pôsobil bez súhlasu Vatikánu od roku 2000.
V Číne žije približne 10 miliónov katolíkov, sú však rozdelení na dve zoskupenia. Prvé je "podzemná cirkev" lojálna Vatikánu, druhé Čínske združenie vlasteneckých katolíkov, ktoré síce pápeža rešpektuje, kontrolujú ho však štátne úrady. To dosadilo Čana do úradu. Jeho dvom kolegom, ktorých združenie vymenovalo pred ním, pohrozil pápež exkomunikáciou.
Kňazi v okolí mesta Ning-te, kde sa v preplnej katedrále ceremónia konala, netajili pred reportérmi agentúry Reuters roztrpčenie z Čanovho vymenovania. Nadšení neboli ani tí, ktorí sa hlásia k štátom kontrolovanej cirkvi: "Boli sme pod silným takom, aby sme sa na omši zúčastnili," povedal jeden z nich, ktorý si želal ostať v anonymite. Podľa neho nevyhrotí Čanovo vymenovanie iba vzťahy s Vatikánom, ale zvýši aj napätie medzi oboma časťami cirkvi v Číne.
V diecéze Ming-tung sa k "podzemnej" cirkvi hlási takmer 70-tisíc veriacich a 46 kňazov. K štátnemu združeniu len približne 6-tisíc ľudí. "Tunajšia cirkev je pod kontrolou 'podzemnej' organizácie a štátne orgány to ticho akceptujú," povedal jeden z kňazov. Čanovo vymenovanie podľa neho na tejto skutočnosti nič nezmení. Včerajší obrad predstavitelia nezávislej cirkvi napriek pozvaniu bojkotovali.
K oficiálnemu prerušeniu čínsko-vatikánskych vzťahov došlo už v roku 1951, len dva roky potom, čo sa vlády nad pevninskou Čínou zmocnili komunisti. Komunistická strana odmietala schvaľovanie biskupov Svätou stolicou ako zasahovanie do vnútorných záležitostí krajiny. Rokovania o normalizácii vzťahov sa začali v 90. rokoch, v roku 2000 ich však prerušilo vymenovanie piatich biskupov bez pápežovho súhlasu. Ďalší traja pribudli zatiaľ tento rok.
Čína už v minulosti viackrát deklarovala pripravenosť svoje vzťahy so Svätou stolicou zlepšiť. Základnou podmienkou Pekingu je však požiadavka, aby Vatikán prerušil diplomatické vzťahy s Taiwanom, ktorého nezávislosť neuznáva a považuje ho za svoju vzbúreneckú provinciu.
(reuters, čtk, ma)