Aktivista z občianskeho združenia Diaľnica a príroda Juraj Smatana tvrdí, že územné rozhodnutie schválilo mesto, no nezohľadňovalo v ňom záverečné stanovisko ministerstva životného prostredia, ktoré uprednostňuje tunelový variant. V odvolaní na Krajský úrad v Trenčíne obyvatelia mesta uviedli, že "boli ignorované výsledky procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie." Krajský úrad územné rozhodnutie potvrdil, preto sa aktivisti obrátili na Krajský súd v Trenčíne.
"Nemožno bezdôvodne nerešpektovať zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Je to precedens a stimul pre silných investorov, že zákon, podľa ktorého sa ročne posudzujú desiatky, možno stovky významných stavieb, je len zábavkou pre verejnosť a toho sa bojím viac ako estakády cez stred mesta," povedal Smatana.
Aktivisti odmietajú, že s výstavbou diaľnice sa nezačalo pre ich činnosť. Skutočnou príčinou je podľa nich neukončený výkup pozemkov.
Hovorca ministerstva dopravy Tomáš Šarluška nevedel potvrdiť, či sú všetky pozemky pod plánovanou diaľnicou vyriešené. (sita)