BRATISLAVA - Slovenská informačná služba pôsobí v politických stranách, cirkvách a na svoju prácu využíva aj novinárov. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to vyhlásil nezávislý poslanec Národnej rady Rudolf Žiak (HZD). Hovorca SIS Vladimír Šimko to poprel.
"Je veľmi naivné hovoriť, že SIS nepracuje v politických stranách. Môže to hovoriť pán hovorca, ale je to veľmi naivné, lebo takéto poznatky sú. Jasné, že SIS ich poprie, ale treba ich doložiť a dokázať," povedal Žiak.
Na tom, že kontrola SIS je nedostatočná, sa v sobotu so Žiakom zhodli aj ďalší poslanci z parlamentného výboru na kontrolu SIS Ladislav Polka (nezávislý), László Köteles (SMK).
"SIS si môže robiť v tomto štáte čo chce," vyhlásil bývalý šéf rozviedky tajnej služby Žiak. Domnieva sa, že slabo kontrolovaná SIS môže byť zneužívaná politicky aj na obchodné súperenie.
Problémom v celom systéme fungovania bezpečnostných a tajných služieb na Slovensku je podľa Žiaka chýbajúca dôvera v ich vedenie. Príkladom je aj kauza príslušníčky SIS známej ako Kováčová, ktorá zisťovala informácie na Špeciálnom súde v prípade obžalovaného račianskeho starostu Pavla B. Či sa angažovala v SNS sa vyšetruje. "Celá služba je v zlom stave, až v rozklade. Čo tam robí pán riaditeľ, pokiaľ to nerieši?"
Podľa Kötelesa si efektívnejšia kontrola tajných služieb vyžaduje zriadenie funkcie na úrovni ministra, ktorý by koordinoval ich činnosti. Vyslovil sa aj za posilnenie kontrolných právomocí parlamentu.
V súvislosti s vlastnou stranou povedal, že v SMK podozrievali SIS, že sa zaoberá tzv. maďarskou kartou. Kauza agentky Kováčovej podľa neho naznačuje, že SNS sa snaží angažovať v SIS a je to v súlade s deklarovaným záujmom SNS obsadiť v prípade účasti vo vláde silové rezorty.
Polka je presvedčený, že SIS monitoruje situáciu v stranách a podľa neho to je legitímne. SIS by sa mala podľa neho zamerať na úlohy, ktoré jej určí vláda - terorizmus, extrémizmus či organizovaný zločin.
Kauza Kováčová nie je podľa Polku "prvou ani poslednou "aférou SIS. "Podnety vo výbore parlamentu sme sa snažili riešiť s nadhľadom, lebo sme stále dôverovali informácii riaditeľa SIS, že vyhodením bývalých agentov ŠTB sa situácia zlepší," povedal.
Účinnejšej kontrole tajných služieb podľa neho bráni skutočnosť, že za ich činnosť nie je politicky nikto zodpovedný. Vyčlenenie špeciálneho postu, pod ktorý by spadali tajné služby, by podľa Polku zlepšilo aj informovanosť najvyšších ústavných činiteľov. Pri súčasných nedostatkoch v SIS sa Polka nečuduje premiérovi, ktorý povedal, že niektoré informácie SIS majú charakter klebiet a krčmových poloprávd. (tasr, sita)