Spolupráca medzi školami a komerčnými firmami v informačno-telekomunikačnom biznise je stále nedostatočná. Absolventi sú síce vzdelaní informatici, ale ich znalosti sú odlišné od tých, ktoré vyžadujú pozície v týchto spoločnostiach. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Na Slovensku rastie dopyt po špecialistoch v informačných technológiách (IT) a podľa viacerých zdrojov sa bude zvyšovať.
Predstavitelia IT sféry sa v tom, či školstvo na požiadavky trhu dostatočne reaguje, nezhodujú.
Podľa prezidenta IT Asociácie Slovenska Juraja Sabaku celkový IT trh nefunguje najideálnejšie. Problémom totiž podľa neho je, že školstvo neakceptuje požiadavky trhu. Absolventi sú síce vzdelaní informatici, ale ich znalosti sú odlišné od tých, ktoré vyžadujú pozície v IT firmách. Bežné dvoj- až trojtýždňové zaškolovanie trvá preto dva až tri mesiace. Toto "preškolovanie" zvyšuje firmám náklady a brzdí tak ich expanziu, myslí si Sabaka.
Veľké firmy to majú podľa neho jednoduchšie. Lákajú a prijímajú väčšinou ľudí, ktorí v tejto sfére pracovali v menších firmách. Nevznikajú im tým dodatočné náklady. Dá sa povedať, že menšie IT firmy ich museli na aktuálny trh práce "predpripraviť".
Iný názor má hovorca spoločnosti Siemens Tomáš Král. Myslí si, že spolupráca medzi súkromným sektorom a vysokými a strednými školami v IT oblasti by mohla byť iným oblastiam príkladom. V súčasnosti už vysoké školy a Siemens pracujú na spoločnom výskume a vývoji a študenti pracujú na ročníkových prácach zadaných spoločnosťou. Absolventi sú teda podľa Kráľa dobre pripravení a ich vzdelanie zodpovedá požiadavkám súkromného sektora. Zlepšiť by sa podľa neho mala spolupráca medzi súkromným sektorom a samosprávami. Napríklad na východe krajiny by to znamenalo vytvorenie lepších "podmienok na život" a zníženie odlevu absolventov na západ.
Podobne sa k tomu stavia komunikačný manažér Hewlett-Packard Slovakia Branislav Makyta.
"Slovensko má veľa šikovných špecialistov v oblasti informačných technológií, o ktorých má HP záujem," povedal. Myslí si, že školstvo vychováva pomerne kvalitných ľudí, a teda nie je problém s výberom. Spoločnosť Hewlett-Packard zaznamenala v operačných centrách medziročný nárast ľudí o 60 percent a teraz otvorila ďalšie pozície vhodné pre IT špecialistov, dodal Makyta.
Sféra IT naberá na význame
V súčasnosti pracuje vo sfére informačných technológií (IT) 30-tisíc ľudí. Za posledné 3 roky vytvorili veľké IT firmy (Dell, Accenture, Siemens, HP, IBM a Lenovo) na Slovensku 50-tisíc pracovných miest. Ďalšie miesta čoskoro vytvoria NEC a T-Mobile. Výnosy celého "informačno-telekomunikačného" trhu dosiahli takmer 86 miliárd korún, z toho 29 miliárd korún samotná IT oblasť.