Pohanská brána je vlastne triumfálny oblúk postavený za cisára Konštantína III. v rokoch 354 až 361 nášho letopočtu. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
BRATISLAVA - Rakúsko tento rok oslavuje 2000 rokov od založenia významného rímskeho mesta Carnuntum, ktoré leží neďaleko Bratislavy. Najslávnejšia civilizácia staroveku výrazne ovplyvnila dejiny Európy.
Podľa rakúskych historikov práve v roku 6 nášho letopočtu Rimania založili vojenský tábor, ktorý sa rozrástol na mesto so 40- až 50-tisíc obyvateľmi a jeho vplyv sa rozšíril aj na územie dnešného Slovenska.
Historik Pavol Valachovič si netrúfne odhadnúť presný dátum, kedy sa Rimania dostali cez brod Dunaja na územie dnešnej Bratislavy. Podľa niektorých náznakov to mohlo byť ešte aj pred narodením Krista, ale do úvahy prichádza aj rok 15 nášho letopočtu.
V každom prípade je u nás po Rimanoch množstvo pamiatok. Zvyšky ich táborov boli nájdené v Stupave, Devíne, v Iži, Milanovciach pri Nitre, v Cíferi či v Rusovciach. Najslávnejším je nápis v Trenčíne o prezimovaní 855 vojakov II. pomocnej légie na prelome rokov 179 až 180. Trenčín je severnou hranicou rozšírenia rímskeho impéria u nás.
Historici sú presvedčení, že so zvyškami Rimanov sa stretli aj prví Slovania, čo sem asi v 5. storočí prišli. Na území dnešného Maďarska naši predkovia našli kresťanské kaplnky aj s bohatou výzdobou.
Valachovič je presvedčený, že globalizácia nie je nič nové a možno o nej hovoriť aj v súvislosti s Rímskou ríšou či inými starými civilizáciami. Každá z nich sa rozpadla, a aj preto si Valachovič myslí, že podobný osud stretne časom aj Európsku úniu. (rp)
Pod dreveným prístreškom je pec, za ním rímske kúpele. |