Titulná stránka denníka TZ, ktorý 17. marca 2006 priniesol informáciu, že do stávkarského škandálu je zapletený aj nemecký reprezentant z Bayernu Mníchov Bastian Schweinsteiger a hráči 1860 Mníchov Guido Lazaato a Paul Agostino. Ich vina sa nepotvrdila. FOTO - TASR/EPA
BRATISLAVA - V poslednom období futbalové vody zakalilo niekoľko väčších či menších škandálov v súvislosti s nelegálnym stávkovaním, alebo inou formou korupcie. Objavujú sa po celom svete. Na rozdiel od Slovenska, kde sa o podobných prípadoch iba hovorí, ale nikdy neboli vznesené žiadne obvinenia, sa už niektoré prípady podarilo dokázať a vinníkov odsúdiť.
Nadchádzajúce majstrovstvá sveta, ktoré sa v Nemecku začínajú 9. júna, by mali byť oslavou tohto športu. Lenže organizátori sa musia vyrovnať s faktom, že ani ich korupčné škandály neobchádzajú.
Nemecko kvári stávkarská korupcia
V minulom roku odsúdili v Nemecku rozhodcov Roberta Hoyzera na 29 mesiacov a Dominika Marksa na 18 mesiacov. Za korupciu v súvislosti so stávkovaním. Hoyzer priznal prijímanie úplatkov za ovplyvňovanie zápasov od čiernych stávkarov z Chorvátska. Medzi usvedčenými bol aj futbalista Borussie Dortmund Steffen Karl. Za prijatie 18 000 eur dostal osemmesačný trest. Hlavnou osobou v afére, ktorá sa týkala 23 zápasov nižšej nemeckej súťaže, bol Ante Sapina. Ten si už svoj takmer trojročný trest odpykáva.
V marci otriasol Nemeckom ďalší prípad. Stávkarské podplácanie sa malo týkať niektorých zápasov najvyššej, ale aj nižších nemeckých súťaží. Za sumu až do výšky 50 000 eur mali stávkoví podvodníci kupovať hráčov, ktorí mohli ovplyvniť výsledky zápasov. Vyšetrovaní boli štyria ľudia.
Informáciu o tom, že do "akcie" bol zapojený aj nemecký reprezentant z Bayernu Mníchov Bastian Schweinsteiger a hráči 1860 Mníchov Guido Lazaato a Paul Agostino, priniesol ako prvý mníchovský denník TZ a vzbudil tak obrovský záujem. Napokon však nemecká prokuratúra koncom marca oznámila, že dôkazy nenašla. "Môžem vylúčiť, že by chýry o spomínaných hráčoch boli pravdivé. Pri vyšetrovaní v stávkových kanceláriách sa nepreukázali žiadne podvody či manipulácie zápasov," citovala SITA mníchovského prokurátora Antona Winklera, ktorý vedie vyšetrovanie.
Schweinsteiger i jeho klub, ktorý podal na denník žalobu, sa dočkal ospravedlnenia z prvej strany novín a šéfredaktor športu odstúpil.
Hráči nesmú počas MS tipovať
Šéf predstavenstva Bayernu Mníchov Karl-Heinz Rummenigge si myslí, že by mohol pomôcť kódex cti profesionálnych futbalistov. Aby sa predišlo špekuláciám z možných stávkových škandálov. "Bolo by najlepšie schváliť kódex cti, na základe ktorého by sa hráči, tréneri, funkcionári a manažéri nemohli podieľať na stávkach," cituje Rummeniggeho TASR.
Podobný nápad dostala aj Medzinárodná futbalová federácia (FIFA), ktorá chce predísť uzatváraniu stávok hráčov hrajúcich na svetovom šampionáte v Nemecku. Podľa prezidenta FIFA Seppa Blattera musia futbalisti všetkých 32 krajín pred turnajom podpísať čestné vyhlásenie, že ani oni, ani členovia ich rodín nebudú podávať stávky na výsledky stretnutí MS.
FIFA sa rozhodla monitorovať všetky pochybné stávky. Nielen počas tohto a ďalších šampionátov, ale v spolupráci s konfederáciami a národnými federáciami počas celej sezóny.
Špeciálne na tento účel bola v januári založená inštitúcia včasného varovania (Early Warning System GmbH), ktorá sa zaoberá monitoringom nezvyčajných stávkových operácií.
Korupčné škandály vo svete
Belgicko - začiatkom roka sa prevalila kauza ovplyvňovania zápasov v najvyššej belgickej súťaži. V tejto i v minulej sezóne. Mala sa týkať viacerých klubov, hráčov, trénerov i hráčskych agentov. Za ovplyvňovaním je zrejme čínska stávkarská mafia, kľúčovou postavou je podľa belgických médií podnikateľ Zheyun Yee. Polícia prípad ešte vyšetruje.
Česko - Korupčné škandály v Česku sú spojené s dvoma klubmi - 1. FC Synot (teraz 1. FC Slovácko) a Viktoria Žižkov. Išlo o podplácanie alebo o prijímanie úplatkov a následné ovplyvňovanie zápasov. V kauze klubu 1. FC Synot figuroval aj slovenský rozhodca Eduard Cichý, ktorému súd vymeral peňažný trest a trojročný zákaz činnosti.
Rakúsko - V apríli oznámila polícia spolkovej republiky Štajersko, že začala vyšetrovanie voči trénerovi Michaelovi Petrovičovi a hráčovi Bojanovi Filipovičovi z prvoligového Sturmu Graz. Obaja údajne zobrali úplatok a mali zmanipulovať zápasy s Austriou Viedeň a SV Salzburg. Vyšetrovanie sa ešte neskončilo.
Vietnam - Vietnamskí funkcionári a hráči ovplyvňovali zápasy s Mjanmarskom a Malajziou na decembrových Hrách juhovýchodnej Ázie. Vyšetroval sa aj prípad ovplyvňovania výsledkov ešte zo sezóny 2000/2001. V krajine majú problémy s čiernym stávkovaním na futbalové zápasy. Oficiálne je totiž povolené len na dostihy a psie preteky. Pripravuje sa zákon, ktorý by to mohol zmeniť. Problémy s kupovaním zápasov sa vyskytli aj v Malajzii, Indonézii, Singapure a Číne. (slo, tasr, sita)