Ikar, Bratislava 2006, preklad Ružena Dúbravová
Autor patrí medzi vrcholných predstaviteľov ruskej i svetovej realistickej literatúry. Vo svojich dielach venoval najviac pozornosti mestskému životu a jeho obyvateľom. Jeho "ponížení a potupení" sú zle platení úradníci, vyslúžilci, študenti, rodiny skrývajúce úzkostlivo svoju biedu a často závislosť od úžerníkov.
Agatha Christie: Zabudnutá vražda
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2006
Zabudnutá vražda je jeden z posledných dvoch detektívnych románov Agathy Christie, ktorý autorka zanechala na pamiatku dcére a manželovi v obave zo smrti pri náletoch na Londýn. Hoci v ňom slečne Marplovej roky zase pribudli, problém Gwendy Reedovej, ktorá sa po rokoch vrátila do Anglicka, ju okamžite zaujme. Nejasná spomienka na mŕtvolu nevlastnej nezvestnej matky Helen je pre Gwendu o to desivejšia, že z vraždy podozrievali jej otca. Pátranie manželov Reedovcov a starej dámy komplikuje skutočnosť, že traja z bývalých nápadníkov príťažlivej Helen boli v inkriminovanom čase na mieste činu. Čo ak bol páchateľ niekto oveľa rafinovanejší a dodnes ohrozuje všetkých, čo môžu odhaliť jeho totožnosť?
Vladimír Tomčík: Bratislavské dni a noci
Ikar, Bratislava 2006
Autor prostredníctvom takmer päťdesiatich historických postáv návštevníkov alebo obyvateľov - predstavuje Bratislavu v pohybe času. Možno nás to prekvapí, ale medzi návštevníkmi tohto mesta boli napríklad slávny fyzik Albert Einstein, francúzsky spisovateľ Jules Verne či najväčší milovník všetkých čias Giacomo Casanova. Zablúdil sem aj ruský cár Peter Veľký. Prostredníctvom istej bratislavskej školáčky sa dozvedáme o jedinečnej atmosfére, ktorá vládla na niekdajšom Ovocnom či Sennom trhu, o starých bratislavských divadlách a tančiarňach, ale aj (cez Iľju Erenburga) o príjemných vinárničkách, do ktorých chodievala bratislavská bohéma.
Lubomír Kopeček: Demokracie, diktatury a politické stranictví na Slovensku
Centrum pro studium demokracie a kultury, Praha 2006
Slovensko prešlo v priebehu posledného poldruha storočia veľmi dynamickým vývojom. Počas neho sa tu vystriedali rozmanité politické režimy a súčasne sa menila podoba politických strán. Kniha využíva bohaté škály teórií a konceptov, ktoré ponúka súčasná politológia. Najväčšia časť publikácie sa venuje udalostiam po roku 1989. Pozornosť je v nej zameraná najmä na slovenský prechod k demokracii, semidemokratický režim v ére Vladimíra Mečiara, vývoj a podobu straníckeho systému a aktuálne problémy konsolidácie slovenskej demokracie.
Soren Kierkegaard: Rovnováha medzi estetickým a etickým pri utváraní osobnosti
Kalligram, Bratislava 2006, preklad Milan Žitný
Práca jedného z najvýznamnejších predstaviteľov svetovej kultúry, originálneho mysliteľa, pokladaného za predchodcu filozofie existencie, je súčasťou jeho základného diela Buď - alebo a kľúčom k jeho koncepcii existencie.
Patrik Ouředník: Příhodná chvíle, 1855
Torst, Praha 2006
Nová kniha Patrika Ouředníka, autora prózy Europeana, preloženej za päť rokov do 21 jazykov reflektuje jeden z výrazných fenoménov 19. storočia: zakladanie "slobodných osád" v Severnej a Južnej Amerike Európanmi, túžiacimi po inom spoločenskom kontexte. Stovky utopických pokusov mali jeden spoločný rys: odmietnutie politickej revolúcie hlásanej komunistami i sociálneho reformizmu, o čo sa usilovali socialisti. Autor žongluje so stereotypmi a konvenciami, ktorých sme viac či menej zajatcami. (ba)