Barcelona 17.marca (TASR)- Šéfovia vlád Európskej únie (EÚ) po ekonomickom summite v Barcelone vyzvali svojich občanov, aby v budúcnosti efektívnejšie a dlhšie pracovali a menej sa spoliehali na sociálne dávky.
Európska pätnástka v komuniké vyzvala na urýchlené zmeny v mzdovom a sociálnom systéme. Ako po summite uviedol predstaviteľ hostiteľskej krajiny španielsky premiér José Maria Aznar, cieľom únie je zatraktívniť pracovný pomer pred poberaním štátnych alebo iných dávok.
Štatistiky ukazujú, že európski občania žijú čoraz dlhšie a majú menej detí, no do dôchodku odchádzajú skoro, tak ako nikdy v histórii členských štátov. Takýto trend môže v budúcnosti spôsobiť kolaps dôchodkových fondov. Nezamestnanosť v rámci štátov EÚ, ktorá sa pohybuje okolo 8 %, ďaleko prevyšuje jej úroveň v USA. Európski lídri sa ešte na summite v Lisabone pred dvoma rokmi zaviazali do roku 2010 vytvoriť 20 miliónov nových pracovných miest a uskutočniť viaceré reformy trhu práce.
Dosiaľ bolo vytvorených okolo 5 miliónov nových miest, čo ekonómovia pripisujú skôr cyklickému rastu v roku 2001 ako uskutočneniu akýchkoľvek reforiem. Problém nezamestnanosti zaťažuje sociálny a dôchodkový systém a zmenšuje sa počet prispievateľov z radov daňových poplatníkov. Jedným z riešení, ktorému summit vyjadril plnú podporu, je zvýšenie vekovej hranice pre odchod do dôchodku zo súčasných 58 rokov na 65. Summit sa zaoberal aj otázkou väčšej zamestnanosti žien. Lídri si stanovili za cieľ, že do roku 2010 zabezpečia väčšiu starostlivosť o deti vo veku od 3 do 6 rokov, aby sa matky mohli rýchlejšie znova zapojiť do pracovného rytmu.
Z uvedených informácií vyplýva, že reformy, vytýčené ešte lisabonským summitom na obdobie do roku 2010 s cieľom zvýšiť celkovú konkurencieschopnosť únie, napredujú, aspoň pokiaľ ide o trh práce a dôchodkový systém, veľmi pomaly.
* 1 pav gl