FOTO |
So známymi, nebodaj slávnymi rodičmi je to ťažké. Vždy vás s nimi budú porovnávať a nech sa snažíte akokoľvek, aj tak budete "až" ten druhý v poradí. Presne takouto druhou je aj mladá prozaička Hana Lasicová, dcéra Milana Lasicu a Magdy Vášáryovej. Jej debut však chce potvrdiť teóriu, že mnohé gény sú prenosné. A jedným z nich by mal byť aj ten, ktorý môže za zmysel pre humor.
Útla debutová knižôčka Sedím si v Manchestri na kameni a je mi...? z vydavateľstva Q111 je akousi zbierkou na seba nadväzujúcich humoristických čŕt, ktoré opisujú jej študentský výmenný pobyt na univerzite v Manchestri. Občas sú postavené na situačnej komike, častejšie však na - i za vlasy pritiahnutom - zveličení nejakej udalosti či vlastnosti.
Jej krátke prózy by sa azda dali nazvať karikatúrami, len tých obrázkov tam niet. Pritom ani tak neprekáža rastúci pocit, že autorka si bohapusto vymýšľa (veď death punk je číry nezmysel). Obyvatelia mesta Manchester či jednoducho Briti ako takí z jej textov však asi dvakrát nadšení nebudú.
Sympatické však je, že Lasicová si dokáže vystreliť aj sama zo seba, zo svojej hypochondrie i záľuby v novodobých Keltoch s "červenými zvlnenými vlasmi, ryšavou bradou a záplavou pieh". So svojským sarkazmom, iróniou (i sebairóniou) sa tak možno dočítať, ako vyzerá "typický" Brit, britské počasie, nákupy v Leedsi či prečo je dobré nevodiť vaše návštevy na sviatok svätého Valentína do indickej reštaurácie.
Alebo vám prezradí, aké typy spolubývajúcich môžete stretnúť na internátnych izbách. Číta sa to náramne dobre, napokon, Lasicovej písanie je ako keby ste pomiešali Nicka Hornbyho s lifestylovými časopismi a pridali štipku z Denníka Bridget Jonesovej. Akurát neráta v každej kapitole kalórie.
Úplne iná je však otázka, prečo táto kniha vôbec vyšla, či niečo nové prináša a čo asi chce čitateľovi povedať. Ak však pristúpite na hru, že povedať vlastne nechce nič a len sa vám snaží skrátiť dlhú chvíľu, mohla by sa páčiť. Samozrejme, možno jej vyčítať i istú nadutosť. Napriek tomu debutová knižka Hany Lasicovej pobaví, sem-tam sa i schuti zasmejete - len ju nesmiete brať vážne.
Na nejaký seriózny návod ako prežiť Erazma v Británii sa však ani nehrá. Je skôr taký pythonovský turistický bedeker. Alebo: návod ako nestráviť rok na výmennom pobyte.