FOTO - ČTK/AFP |
Bývalý český prezident Václav Havel varoval v nedeľu v Českej televízii pred neofašizmom či plazivým fašizmom, ktorý sa podľa neho šíri v postkomunistickej Európe. Usudzuje tak podľa incidentu z 1. mája, pri ktorom policajt zbil političku zelených, ktorá protestovala proti pochodu neonacistov.
Havel považuje za znepokojujúce, že polícia je k extrémnej pravici oveľa zhovievavejšia ako k jej protivníkom. Vinu za to podľa exprezidenta nesú aj niektorí českí politici, ktorí často svojimi výrokmi prispievajú k atmosfére priaznivej pre rozvoj neonacizmu. Aj keď to Havel priamo nepovedal, smeroval kritiku zjavne na svojho nástupcu Václava Klausa.
Ako príklad Havel uviedol výroky zľahčujúce spor okolo rómskeho koncentračného tábora v Letoch, na mieste ktorého dnes stojí ošipáreň či odmietanie zahraničnej kritiky používania klietkových lôžok v českých psychiatrických liečebniach. "Ak sa napríklad hovorí, že ten náš koncentráčik nebol taký úplne zlý ako tie cudzie," povedal Havel príklad. Za podobnými slovami sa vraj ukrýva veľmi nebezpečný ideál etnickej čistoty.
Podobné postoje si v Česku spájajú práve s Klausom. Havlove slová tak vyvolali veľkú pozornosť. Médiá si však všímali najmä to, ako selektívne exprezident k zodpovednosti za negatívne trendy pristupuje.
Reálnejší problém ako neofašizmus u našich susedov predstavuje stále otvorenejší návrat komunistov k účasti na moci. Deje sa tak najmä vďaka tichej podpore súčasného premiéra Jiřího Paroubka, ktorý otvorene priznáva, že by po júnových parlamentných voľbách uprednostňoval menšinovú vládu sociálnych demokratov s parlamentnou podporou komunistov. Tá napokon v mnohých ohľadoch funguje už dnes.
Paroubka však Havel nekritizuje a jeho spoluprácu s komunistami, keď už sa k nej musí vyjadriť, bagatelizuje. Podobne sa Havel vyhol kritike Paroubka aj vlani v lete, keď premiérova výzva na razantný zásah bola spúšťačom surového zásahu policajtov proti účastníkom technopárty Czechtek. Samotný zásah Havel odsúdil, odmietol ho však spájať s Paroubkom. Nepotrestanie policajtov zasahujúcich počas Czechteku však prispelo k zbitiu političky viac ako sympatie časti policajtov ku krajnej pravici.