Gdanské lodenice sú dnes na predaj. Okrem zahraničných firiem sa o lodenice usilujú aj tamojší odborári a chcú výrobe lodí vrátiť zašlú slávu. FOTO - TASR, APA, AFP |
via predložiť svoje ponuky. O kúpu lodeníc sa zatiaľ uchádzajú konzorcium energetického koncernu Energa a Agentúry pre rozvoj priemyslu a tiež holding založený gdanskými odborármi.
"Záujemcovia do konca mája budú môcť taktiež uskutočniť vlastnú analýzu súčasnej ekonomickej situácie spoločnosti," povedal novinárom Janusz Wikowski, hovorca lodeníc v susednej Gdyni, pod ktoré gdanské doky patria.
Lodenice v Gdansku už roky zápasia so značnými problémami. Symbol boja Poliakov o demokraciu je len tieňom predchádzajúcej slávy. V 80. rokoch v lodeniciach, ktoré vtedy niesli meno Vladimira Iľjiča Lenina, pracovalo približne 17-tisíc ľudí. Teraz zamestnávajú asi len 3000 pracovníkov. Kým v časoch najväčšej slávy sa v lodeniciach dokončilo 20 lodí ročne, teraz ich je len asi šesť.
Prvé problémy v podniku, v ktorom ako elektrikár pracoval i bývalý poľský prezident Lech Walesa, vznikli ešte za komunizmu. Napriek tomu, že v roku 1988 vykazoval najlepšie výsledky zo všetkých poľských lodeníc, vtedajšia vláda rozhodla o jeho uzavretí. Zmena prišla však s pádom totalitných režimov, keď zmizlo plánované hospodárstvo a politická a ekonomická závislosť od Sovietskeho zväzu.
Ceny lodí prestali byť centrálne určované v nezmeniteľných valutových jednotkách ako protihodnota za ruskú ropu a železnú rudu.
Zároveň sa drasticky zmenili podmienky úverov, ktoré boli naraz pre lodenicu príliš drahé.
A práve to firme neskôr zlomilo väz.
Pre narastajúce dlhy v roku 1996 vyhlásila už akciová spoločnosť Gdanské lodenice úpadok. Po bankrote opustilo lodenice veľa ľudí, ale výroba sa tu neskončila. Podnik získali lodenice v Gdyni.
Neskôr sa však i ony dostali do ekonomických problémov a prevzal ich štát.
Na verejnosti sa v minulosti špekulovalo o tom, že gdanské lodenice by mohla kúpiť nórska spoločnosť Aker. Tento zámer sa však nepáčil odborom, ktoré mali s lodenicou iné plány.
"Zástupcovia Akeru boli u nás v lodeniciach už niekoľkokrát. Nechceme diskriminovať žiadneho prípadného investora, ale myslíme si, že Aker u nás neplánuje vyrábať lode. Je pravdepodobné, že by firma v Poľsku iba zadávala výrobu elementov a sama ťažila z finalizácie výroby," tvrdil Roman Galezewski, šéf súčasnej Solidarity v gdanskej lodenici. Odborári by preto chceli sami lodenice prevziať a vrátiť im predchádzajúcu slávu. (čtk)