FOTO |
Koľko pracovných agentúr pre študentov funguje na Slovensku?
"Na trhu je ich v súčasnosti viac ako päťdesiat. Od celoslovenských, pôsobiacich viac ako desať rokov, cez pobočky zahraničných agentúr až po lokálne alebo miestne."
Aká je výhoda v prihlásení sa na brigádu prostredníctvom agentúry?
"Agentúra brigádnikovi poskytne pracovné poradenstvo, daňový servis, záruku vyplatenia peňazí a poistenie. Poznáme prípady študentov, ktorí si hľadali brigádu na vlastnú päsť. Boli veľmi sklamaní, keď na výplatu čakali takmer dva mesiace a skoro celú ju pretelefonovali urgovaním majiteľa firmy, ktorý im ju mal vyplatiť."
Ako spoznať, že agentúra je seriózna a čo robiť, keď nedodrží, čo sľubuje?
"Serióznosť agentúry si možno overiť najlepšie cez referencie od známych, ktorí už prostredníctvom nej brigádovali alebo prostredníctvom informácií, ktoré je možné o firme získať napríklad na internete. Každá brigáda musí byť dohodnutá písomne na základe dohody oboch zmluvných strán. Podozrivé môže byť napríklad aj to, pokiaľ agentúra od študenta požaduje vopred akékoľvek peniaze. Pokiaľ by sa niekomu stalo, že by nebol spokojný s poskytnutými službami, nech sa skúsi najprv obrátiť na vedenie agentúry a ak neuspeje, tak na obchodnú inšpekciu alebo odbor kontroly na príslušnom živnostenskom úrade."
O aké práce majú študenti najväčší záujem?
"Takmer o všetky druhy pomocných prác."
Môžu študenti zastupovať aj kmeňového zamestnanca počas dovolenky?
"Často sa stáva, že firma potrebuje študenta na zastupovanie počas choroby alebo dovolenky zamestnanca. Študent však musí prejsť školením. Najčastejšie sú to zamestnanci, ktorí vykonávajú jednoduché administratívne alebo manipulačné práce. Časom sa však môžu na základe získaných skúseností presadiť aj na pozície, ktoré si vyžadujú už určité znalosti alebo zručnosti. Najčastejšie to býva v prípadoch, keď študent absolvuje už počas školského roka viac brigád v jednej firme a osvojí si tak už z jednoduchšej pozície základné fungovanie niektorých pozícii alebo získa niektoré odborné zručnosti."
Je záujem aj o sezónne práce na poliach?
"Tým, že v súčasnosti rastie možnosť zamestnať sa v službách a priemysle, klesá aj počet záujemcov o prácu na poliach. Usilovní si tam však môžu zarobiť viac, pretože práce sú často odmeňované úkolovo. Musia však počítať s prácou na slnku či v daždi. V súčasnosti je možné zamestnať sa najmä pri zbere ovocia a špargle vo všetkých nížinatých častiach Slovenska."
Môže zamestnať študenta aj súkromná osoba, napríklad mamička na opatrovanie dieťaťa počas prázdnin?
"Nie, pracovno-právny vzťah môže uzavrieť so zamestnancom iba právnická osoba alebo podnikateľ."
Kto uzatvára s brigádnikom zmluvu - agentúra alebo firma, ktorá ho zamestná?
"Štandardne je zamestnávateľom brigádnika agentúra. Pokiaľ sa uzatvára zmluva so študentom, ide o dohodu o brigádnickej práci študenta. Agentúra rieši zmluvu, výplatu mzdy, dohodu pracovnej náplne, času a práce a podobne. Vždy však musia mať uzatvorenú písomnú dohodu, inakšie sa vystavuje brigádnik rizikám."
Na ako dlho je možné ísť na brigádu?
"Väčšinou sú v ponuke jednodňové alebo týždňové brigády, ktoré sa opakujú počas celého roka, takže je možné brigádovať aj dlhodobo. V lete býva najväčší záujem hneď od začiatku prázdnin o brigády na celý mesiac, a tak sa môže prvý týždeň ponuka veľmi rýchlo vyčerpať, preto odporúčam, najmä stredoškolákom, aby si naplánovali brigády hlavne na august."
Keď chce študent brigádu, čo všetko má agentúre doniesť?
"Potrebuje občiansky preukaz a potvrdenie o návšteve školy. Pokiaľ pôjde brigádovať do potravinárskej výroby alebo maloobchodu, bude potrebovať aj preukaz pre prácu s potravinami. Neštudentom stačí občiansky preukaz."
Kde je najväčší záujem o brigády a aký to má vplyv na mzdu?
"Najväčší záujem o brigády je na východe Slovenska. Paradoxne najviac ponúk je v Bratislave. Z toho vyplýva aj plat pre brigádnika. V Bratislave dostane študent približne o 10 až 15 korún za hodinu viac ako inde na Slovensku. Priemerne sa pohybuje od 32 korún až 80 korún za hodinu. Mzda je vecou dohody medzi zamestnávateľom a brigádnikom. Zvyčajne je vyššia než minimálna mzda a vypláca sa v tom týždni, v ktorom brigádnik pracuje, najneskôr však do siedmich pracovných dní."
Čo by mal študent-brigádnik bezpodmienečne dodržať?
"Rešpektovať pokyny vedúcich, dodržiavať bezpečnosť pri práci, byť svedomitý a dochvíľny."