Kráľ upírov vo filme a na Slovensku

O nesmrteľnosť svojej literárnej postavy sa Bram Stoker postaral už počas života, no vďaka filmárom gróf Dracula nemenej úspešne ožil aj vo vyše šesťsto filmoch.

O nesmrteľnosť svojej literárnej postavy sa Bram Stoker postaral už počas života, no vďaka filmárom gróf Dracula nemenej úspešne ožil aj vo vyše šesťsto filmoch. Údaje internetovej encyklopédie IMDB treba brať s rezervou, isté však je, že niekoľkokrát sa pritom spomínala aj naša krajina.

Historicky prvou snímkou je Drakulova smrť (1921) od Károlya Lajtaya. Tento maďarský režisér však využil iba meno a upírsky motív, jeho hrdina je šialený profesor hudby prenasledujúci mladú ženu - bývalú žiačku. Film sa, žiaľ, nezachoval, už o rok neskôr však v Nemecku Friedrich Wilhelm Murnau pripravil prvú skutočnú adaptáciu Stokerovej predlohy. Názov Nosferatu, symfónia hrôzy a zmena Draculu na grófa Orloka boli ústupkami voči spisovateľovej vdove, ktorá si ich súdne vymohla (s autorskými právami to už vtedy začínalo byť komplikované), príkaz zničiť všetky kópie sa však našťastie nesplnil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

A tak sa dodnes môžeme desiť pri pohľade na Maxa Schrecka, ktorý sa do hlavnej úlohy hodil nielen pre priezvisko označujúce v nemčine slovo strach. Jeho výzor a viac než presvedčivý herecký výkon naštartoval v dobe vzniku filmu fámy, že ide o skutočného upíra. Práve s týmto motívom sa pohráva snímka V tieni upíra (2000), kde si Schrecka strihol Willem Dafoe a Murnaua John Malkovich.

Nosferatu sa dočkal aj zriedkavo vydareného remaku od Wernera Herzoga (1979) s Klausom Kinskym. Čo je však pre nás najzaujímavejšie je, že v pôvodnom filme sa vyskytuje dosť veľa povedomých exteriérov. Nie je to náhoda, Murnau so štábom sa pohybovali po Oravskom zámku a vo Vrátnej doline. K tomuto dielu existuje aj ďalšie slovenské spojivo - hudba multiinštrumentalistu Jula Fujaka, ktorú pripravil pre filmový klub v Nitre a zaznamenal aj na CD.

SkryťVypnúť reklamu

Kým Nosferatu bol nemým filmom, snímka Dracula (1931) Američana Toda Browninga zase vošla do dejín ako prvý horor so zvukom. Nadčasový rozmer jej vtlačili ešte dve veci: uhrančivý výkon emigrantského herca Bélu Lugosiho a skvelý nový soundtrack od skladateľa Philipa Glassa s oduševnenou hrou sláčikového kvarteta Kronos (1999).

Hudba tvorí veľkú časť atmosféry aj v snímke považovanej za druhý najvernejší prepis Stokerovho originálu. V roku 1992 ju nakrútil Francis Ford Coppola a spaľujúcu túžbu Garyho Oldmana po Winone Ryderovej v nej bravúrne ilustruje symfonický orchester podľa partitúry Poliaka Wojciecha Kilara.

Absolútnym drakulovským rekordmanom je Christopher Lee - upírskeho grófa stvárnil až osemkrát. Z množstva verzií Stokerovho príbehu ešte rozhodne treba vidieť aj americkú snímku Blacula (1972) reprezentujúcu žáner tzv. blaxploitation movies určený pre afroamerické publikum. Ak to ešte nie je jasné, hlavný hrdina tu má nefalšovanú čiernu pleť. A rovnako neobvyklým kráľom upírov je aj herec Leslie Nielsen, v paródii režiséra Mela Brooksa z roku 1995.

SkryťVypnúť reklamu

Neškodní a nepriebojní

"Najčudesnejšie vyzerali Slováci. Vo svojich veľkých pastierskych klobúkoch, širokých špinavobielych nohaviciach, bielych ľanových košeliach a obrovských ťažkých, takmer stopu širokých kožených opaskoch, povybíjaných mosadznými klincami, pôsobili barbarskejšie ako ostatní. Boli obutí do vysokých čižiem, do ktorých mali zakasané nohavice, tváre im zdobili dlhé čierne vlasy a ťažké čierne fúzy. Vyzerajú veľmi malebne, ale nepôsobia príťažlivo. Kdesi na divadelnom javisku by ich určite uviedli ako akúsi orientálnu tlupu banditov. Povedali mi však, že sú neškodní a nepriebojní."

Pasáž z úvodu románu, kde Stokerov hrdina opisuje svoj príchod do Transylvánie (dnešné Sedmohradsko).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 594
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 138
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 349
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 881
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 879
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 375
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu