Trsy jahôd po odkvitnutí podložíme vhodným materiálom. FOTO - IT |
Úrodu v záhrade môžu poškodiť najmä neskoré mrazíky, ktoré sa vyskytujú obvykle medzi 10. až 15. májom. Porasty proti nim chránime zakrývaním, vytváraním nízkych tunelov z PE-fólií alebo z netkaných textílií. Nádoby s rastlinami prenášame do krytých priestorov, prípadne porasty zadymujeme, orosujeme a vykurujeme. Nepriateľom záhradkárov je aj väčšina burín. Jej plenie a kyprenie pôdy pôsobí dobre na pôdne mikroorganizmy aj na pestované kultúry. Niektoré druhy buriny však môžeme využiť na fytoterapiu.
V tomto mesiaci môžeme vysievať semená mrkvy, reďkovky, cvikly, fazuľky, tekvíc, patizónov, kvaky, okruhlice, kukurice lahôdkovej a niektorých ďalších druhov. Vysádzať budeme priesady plodovej a hlúbovej zeleniny, póru, zeleru a šalátov. Pri výbere uprednostňujeme úrodné odrody vhodné do danej lokality, odolné alebo aspoň tolerantné proti niektorým chorobám, škodcom a fyziologickým poruchám. Pri pestovaní uplatňujeme aj zásady vzájomnej znášanlivosti rastlín (alelopatia).
Z liečivých a aromatických rastlín vysievame borák, mätu piepornú, medovku, palinu a šalviu, vysádzame priesady bazalky, levandule a valeriány lekárskej. Pri dlhšie trvajúcom suchu po výseve a výsadbe pôdu zavlažujeme a v prípade potreby aj prihnojíme.
V ovocnej časti záhrady sa zameriame najmä na tieto práce:
Á Pôdu pod ovocnými drevinami a viničom plytko pokypríme, prihnojíme a koncom mesiaca nastelieme vhodným organickým materiálom. Dreviny po odkvitnutí hnojíme v záhradkách najmä kombinovanými hnojivami (NPK, Slovcerit alebo Cererit) v dávke 0,3 až 0,4 kilogramu na 10 štvorcových metrov. Pôdu súčasne zavlažíme podľa potreby.
Á Trsy jahôd po odkvitnutí podkladáme drevitou vlnou, podložkami z PVC alebo iným vhodným materiálom, aby sme plody chránili pred hnilobou a zablatením.
Á Dokončíme vyväzovanie konárov, najmä na tvarovaných stromoch, a letorastov na viniči.
Á Robíme opravný rez broskýň a koncom mesiaca môžeme vrúbľovať ríbezle a egreše "do rázštepu".
o o o
V máji ohrozujú úrodu záhradných plodín rôzne choroby a škodcovia. Proti nim zasahujeme preventívne a v čase ich výskytu odporúčanými spôsobmi, predovšetkým podľa signalizačných správ.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.