Pracujeme v súkromnej spoločnosti, v štvorzmennej prevádzke. Spoločnosť nie je veľká. Majiteľ nás núti, aby sme si na sviatky čerpali dovolenku. Teraz sa to konkrétne týkalo Veľkonočného pondelka. Končili sme v sobotu 15. 4. nočnou zmenou a pracovať sme začali v utorok 18. apríla ráno. Okrem toho sme mali všetci o 8. hodine výrobnú poradu. Preto sa nám zdalo, že by sme boli ukrátení, keby sme si mali na pondelok 17. apríla čerpať dovolenku, keďže bol sviatok a mal by byť platený.
Podmienky, za ktorých môže zamestnávateľ určovať čerpanie dovolenky zamestnancov, stanovuje Zákonník práce. Zamestnávateľ je najmä povinný prerokovať čerpanie dovolenky so zamestnancom a požiadať zástupcu zamestnancov o schválenie plánu dovoleniek, pričom takýto plán musí zostavovať tak, aby mal zamestnanec možnosť vyčerpať dovolenku do konca kalendárneho roka a vcelku. Ak zamestnávateľ neurčí čerpanie dovolenky vcelku, musí aspoň jednu časť určiť v trvaní najmenej dvoch týždňov, ak sa so zamestnancom nedohodne inak. Zamestnávateľ je ďalej povinný pri určovaní dovolenky prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca a je povinný čerpanie dovolenky zamestnancovi oznámiť najneskôr štrnásť dní vopred. Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie počas trvania prekážok v práci na strane zamestnanca.
Zákon ďalej stanovuje, za akých okolností sa určité obdobie nezapočítava do dovolenky, alebo sa dovolenka na toto obdobie prerušuje. Okrem iných okolností ide aj o sviatok, ktorý, ak pripadne počas dovolenky na deň, ktorý je inak obvyklým pracovným dňom zamestnanca, zo zákona sa mu do dovolenky nezapočítava.
Určenie čerpania dovolenky zamestnávateľom je teda platné, len ak zamestnávateľ splní vyššie uvedené povinnosti, pričom ak ide o obdobie niektorých prekážok v práci na strane zamestnanca (práceneschopnosť pre chorobu, úraz), alebo o sviatok, ktorý pripadol na deň, ktorý je inak obvyklým pracovným dňom zamestnanca, tento sa do dovolenky nezapočítava. Ak teda zamestnanec vo sviatok, ktorý pripadol na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nepracuje, nečerpá si tým v tento deň dovolenku, aj keď mu čerpanie dovolenky na tento deň zamestnávateľ určil. V takom prípade patrí zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou za deň sviatku mzda, aj keď kvôli sviatku nepracoval.
V prípade, že by zamestnanec pracoval aj vo sviatok, patrí mu dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie vo výške 50 percent jeho priemerného zárobku. Prácu vo sviatok však možno zamestnancovi nariadiť len výnimočne, po prerokovaní so zástupcom zamestnancov, a len v zákonom stanovených prípadoch (napríklad naliehavé opravárske práce, práce v nepretržitej prevádzke a podobne).