Rodili sme počas štrajku

Na deviatom poschodí bratislavskej nemocnice na Kramároch visí obrovský transparent: ŠTRAJK. Vonku sa stal symbolom tichej vojny medzi lekármi, ich zamestnávateľmi a ministerstvom zdravotníctva.

Bábätká si čas príchodu na svet nevyberajú, rodia sa aj počas štrajku. Lekári a sestričky v pôrodnici na bratislavských Kramároch kmitajú od rána do rána.

Medzi štyrmi stenami nemocnice jeho sila slabne. Cez okná pôrodných sál presvitajú obrysy písmen veľmi slabo. A jeho posolstvo zaniká v stonoch rodiacich žien a kriku novorodencov. Na štrajk tu, na deviatom poschodí, nemá nikto čas, hoci právo naň by mali viacerí. Lekári, sestry, ale aj my - rodičky, pacientky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Gynekologicko-pôrodnickej klinike Fakultnej nemocnice s poliklinikou Ladislava Dérera sa štrajkovať nedá. Novorodenci nemajú pred protestmi lekárov žiadny rešpekt. Každý pôrod je akútny prípad a štrajkovej pohotovosti nepodlieha. Na pôrodnej sále na deviatom poschodí to vidieť. Vonku sa zo dňa na deň zmenilo počasie a centrálny príjem hlási jednu tehotnú pacientku za druhou. Helikoptéra práve priviezla predčasný pôrod z Malaciek. Lekári i sestry kmitajú od skorého rána. "Pani doktorka, nevyvolávajte ten pôrod príliš rýchlo, nemáme miesto," počuť prosebný hlas sestry s emblémom Štrajk na ľavej strane rovnošaty.

SkryťVypnúť reklamu

Pôrodné sály sú plné. Štyri izby, v ktorých ženy čakajú na kontrakcie, sú obsadené, a to sa deň ešte neskončil. "Keď som tu rodila pred piatimi rokmi, bola som tu celkom sama. Trvalo desať hodín, kým doviezli ďalšiu ženu na pôrod," hovorí jedna z rodičiek. Teraz sa nastávajúce mamičky vo dverách striedajú s tými šťastnejšími, ktoré už pôrodnú sálu opúšťajú a odvážajú ich na novorodenecké oddelenie.

Jediní, kto tu naozaj štrajkuje, sú anestéziológovia. "To je vrchol, odmietli mi dať epidurálku, lebo je štrajk," strieda hnev so slzami v očiach jedna z pacientok, ktorá si chcela pôrodné bolesti zmierniť. Epidurálnu anestéziu nedostane. To nie je akútny prípad.

Menej pôrodníc, viac detí

Pacientok stále pribúda. Nielen z Bratislavy, kde zlúčili niekoľko pôrodníc. Odkedy zrušili pôrodnicu v Malackách, patrí na Kramáre celé Záhorie. Na počte pôrodov sa to okamžite prejavilo. Len v ten deň, keď som rodila aj ja, sa na deviatom poschodí narodilo šestnásť detí. Výroba ako na bežiacom páse. Spontánne pôrody i sekcie. Jedno za druhým.

SkryťVypnúť reklamu

Pre gynekológov to zďaleka nie je výnimočný deň. "Teraz pripadá na rok dvetisíc pôrodov, predtým to bola tisícka," hovorí jeden z lekárov. Počas štrajku nemá chuť zverejniť svoje meno. Je nespokojný, ale obavy z následkov neskrýva.

Ani sestričky nechcú hovoriť verejne, hoci nárast pôrodov pre ne znamená viac roboty bez zvýšenia platu. Počas štrajku najčastejšie diskutujú o vyhlásení riaditeľa nemocnice Valeriána Potičného. Ten tvrdil, že sestrám v decembri pridali desať percent. "Pridali len novým sestrám, nám platy reálne klesli, asi tak o tisícku i viac," hovorí sestrička, ktorá na oddelení pracuje už viac ako pätnásť rokov.

Pred zlučovaním pôrodníc sa tunajšie ochotné sestričky mohli pacientkam venovať naplno. Niekoľkokrát za deň ich navštívili na izbe a pomáhali im pri dojčení či radou, ako sa postarať o nového človiečika. Dnes pobehujú takmer bez prestávky. "Na 35 detí na dvoch poschodiach sú tu dve sestry. Máme viac roboty, ale personál neposilnili," sťažuje sa jedna z nich. Sotva jej niekto môže vyčítať, že nemá čas sa ani zastaviť. "Robíme všetko, akurát usmiať sa už nedokážeme," hovorí sestrička o novorodeneckom oddelení, ktoré si okrem titulu Baby Friendly vyslúžilo u mám veľa chvály a obdivu.

SkryťVypnúť reklamu

Čakanie na posteľ

Každodennú detskú vizitu na novorodeneckom musia lekári i sestričky často prerušiť a utekať k pôrodu a novému dieťaťu. Permanentne pritom bojujú s nedostatkom postelí. "Ja som po pôrode musela so synom ostať 24 hodín na pôrodnej sále, kým mi našli miesto na novorodeneckom," hovorí pani Marína z Bernolákova. A to nie je ojedinelý prípad. Na pôrodných sálach často nájdete aj tehotné pacientky, ktoré ešte nemajú termín pôrodu. Ležia tu a počúvajú stony rodiacich žien, pretože na oddelení pre rizikové tehotenstvá už pre ne nie je voľná posteľ. Málokoho prekvapí, keď vidí, ako pôrodnú sálu opúšťa po svojich tehotná žena s taškou plnou šiat. To sa sťahuje tam, kde sa konečne uvoľnila posteľ. Postelí je nedostatok, hoci čas, ktorý po pôrode strávite v nemocnici, sa skrátil takmer na polovicu. Predtým ste museli ostať v nemocnici sedem dní, dnes sú to už len štyri.

SkryťVypnúť reklamu

Poplatky a poplatky

Právo na štrajk by si tak mohli pokojne uplatniť hlavne pacientky. Nárast pôrodov a prepracovaný personál určite nie sú tým skvalitnením zdravotnej starostlivosti, akú hlásajú oficiálne miesta. "Situácia sa za posledné roky zhoršila, je väčšia frekvencia pôrodov a menší komfort pre pacientov," hovorí jedna z lekárok.

Zajacovu reformu tak pacientky na Kramároch pocítili iba na poplatkoch. Za výber pôrodníka dnes zaplatíte sedemtisíc korún, za prítomnosť otca pri pôrode ďalších päťsto. Ani v jednom prípade si však nemôžete diktovať podmienky. Otec pri pôrode byť môže, ale až v momente, keď už máte silné kontrakcie a pôrod v dohľadne. Hodiny čakania predtým vám spríjemniť nemôže. Izby sú plné a miestnosti nie sú na prítomnosť otcov prispôsobené.

SkryťVypnúť reklamu

V úlohe štatistu ste aj v prípade výberu pôrodníka. Dostanete svojho lekára, ale žiadny komfort. Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava to označuje za "nadštandardnú službu". Tak ju opisuje v zmluve, ktorú mesiac pred pôrodom musí podpísať každá žena, ak chce konkrétneho pôrodníka. Nemocnica sa v zmluve "zaväzuje, že lekárovi z tejto sumy vyplatí päťtisíc korún formou mimoriadnej odmeny". Za čo presne platíte zvyšných dvetisíc korún, zo zmluvy jasné nie je. V praxi zistíte, že za nič. Dostane sa vám rovnakej starostlivosti ako ženám, ktoré nezaplatili. Nadštandardná služba sa voľbou pôrodníka končí. Po pôrode potrebujete vlastný toaletný papier, vložky, bežné lieky i pampersky pre dieťa, ktoré ste ešte pred niekoľkými rokmi v nemocnici dostali. Ležíte v rovnakej izbe ako rodičky, ktoré si nadštandardnosť nezaplatili, sprchujete sa v tých istých plesnivých miestnostiach a skromná strava je rovnaká pre všetkých. Tri rožky a dva plátky šunky - tak vyzerá suchá večera pre dojčiace matky. Ešte aj misku na polievku a pohár na čaj si musíte doniesť z domu.

SkryťVypnúť reklamu

"Tá zmluva chráni lekára, ale neposkytuje pacientovi väčší komfort. Aspoň zatiaľ. Kramáre by sa mali v dohľadnom čase rekonštruovať," vysvetľujú lekári.

Kedy presne to bude, nevedia. Možno po rekonštrukcii bude "nadštandardná služba" vyzerať inak. Dovtedy by pacientovi nikto nemal vyčítať, ak zapochybuje, či by mal zaplatiť nemocnici oficiálne sedemtisíc korún, alebo len priamo lekárovi päťtisíc - neoficiálne.

o o o

Obrovský transparent ŠTRAJK z deviateho poschodia nemocnice na Kramároch tak rýchlo nezmizne. Lekári sú pripravení pritvrdiť a obmedziť služby na pohotovosti. Tichá vojna medzi lekármi, ich zamestnávateľmi a ministerstvom zdravotníctva sa pritvrdzuje. Zatiaľ iba na úkor pacienta. Ten platí stále viac poplatkov a z každej strany ho prosia, aby bol trpezlivý, pretože reforma zdravotníctva je tu pre neho. Asi by mali konečne začať štrajkovať aj pacienti.

SkryťVypnúť reklamu

 

Na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Fakultnej nemocnice s poliklinikou Ladislava Dérera sú pôrodné sály po zlúčení viacerých nemocníc stále plné. Za rok sa tu narodí asi 2000 detí. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

Transparent s nápisom ŠTRAJK na deviatom poschodí nemocnice na Kramároch je symbolom tichej vojny medzi lekármi, ich zamestnávateľmi a ministerstvom zdravotníctva. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 892
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 944
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 787
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 867
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 773
  6. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 764
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 369
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 163
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu