Švédi minulú nedeľu oslavovali šesťdesiatku svojho obľúbeného kráľa Carla XVI. Gustafa. Vládne už 33 rokov, na trón nastupoval ako najmladší monarcha na svete - 27-ročný. Hoci svojim poddaným pokynul z kráľovského paláca, je podstatne uvoľnenejší a ľudovejší ako týždeň predtým jubilujúca britská kráľovná. FOTO - TASR/EPA
"Hurá!" kričali Švédi v centre Štokholmu pred týždňom a prevolávali svojmu kráľovi na slávu. Len týždeň po britskej kráľovnej Alžbete II. oslavoval narodeniny aj švédsky kráľ Carl XVI. Gustaf. Tridsiateho apríla mal šesťdesiat rokov a zdalo sa, že je šťastný a užíva si to. Väčšina Švédov s ním. Monarchia má stále neporovnateľne viac fanúšikov ako odporcov.
V rovnostárskej krajine, za akú sa Švédsko v Európe považuje, pôsobí veľká popularita kráľovskej rodiny až trochu záhadne. Hovoríme o krajine, kde premiéra na tlačovkách oslovujú krstným menom, pretože si predsa všetci tykajú. Nepatrí sa tu príliš vytŕčať a okázalé predvádzanie bohatstva nie je štýlom. Švédi sú v každodennom živote pomerne neformálni a nepotrpia si na nič zvláštne. Tak prečo by mali zo svojich tučných daní platiť ešte aj kráľovskú rodinu? Prečo prieskumy verejnej mienky dlhodobo ukazujú vysokú popularitu kráľovskej rodiny?
Jedno z možných vysvetlení poskytol v roku 2002 v kráľovskom paláci Drottningholm v rozhovore pre SME sám kráľ.
"Monarchia má kontinuitu. Nie je to ako s politikmi, ktorí prichádzajú a odchádzajú. Monarchia tu je, je to jeden zo základov spoločnosti. Pre ľudí je, myslím si, veľmi dôležité, že existuje niekto, kto reprezentuje ich aj krajinu. Monarchia je akousi dušou krajiny."
Irene Beertema je novinárka z najčítanejšieho denníka Aftonbladet, ktorého náplňou je aj sledovanie diania na kráľovskom dvore. Ako je to podľa nej so Švédmi, ich kráľom a monarchiou?
"Švédi majú kráľovskú rodinu radi. Je to niečo, čo ich zjednocuje, kráľa uznávajú ako zástupcu krajiny, ktorý Švédsko dobre reprezentuje na zahraničných cestách. Napríklad po tsunami mal kráľ veľmi osobné vystúpenie," hovorí Irene. "Hovoril, ako stratil otca, keď bol ešte v kolíske. Porovnal svoju skúsenosť so situáciou detí, ktoré práve stratili rodičov. Na ľudí to spravilo veľký dojem. Po príhovore jeho popularita ešte stúpla."
Kráľ je však aj skutočný Švéd, má záľuby a názory, ktoré jeho poddaným vyhovujú. Zo všetkého najradšej má prírodu, prechádzky, poľovačky, plachtenie na mori, ktoré je v Škandinávii mimoriadne obľúbené. Je to zanietený športovec. S modrožltou štátnou zástavkou nechýba na žiadnej olympiáde. Dvakrát dokonca zvládol aj legendárne preteky v behu na lyžiach - Vasov beh pritom meria takmer 90 kilometrov. Nebýva v kráľovskom paláci v centre Štokholmu, tam len úraduje.
Najmladší na tróne
Potomok z francúzskej dynastie Napoleonovho maršala Jeana-Baptista Bernadotteho, ktorú do Švédska priviezli začiatkom 19. storočia, svojho otca Gustafa Adolfa nepoznal. Prišiel o život pri leteckom nešťastí, keď bol Carl Gustaf ešte maličký, takže o malého princa sa starala iba matka Sybilla a jeho štyri sestry.
Na trón nastúpil v roku 1973, keď mal len 27 rokov. Stal sa najmladším kráľom na svete. "Bola to veľká zodpovednosť. Moji predchodcovia na tróne boli starší muži," spomínal pre SME. Dovtedy bol kráľom jeho starý otec Gustaf VI.
Vzdelaný dyslektik
Kráľ nie je žiaden lumen, hovoria jeho kritici. Možno nie je, je to však inteligentný muž, ktorý presne vie, čo je jeho úloha, a tú si vie zastať, odpovedajú jeho zástancovia. Od narodenia ho vychovávali pre trón. Nie je tajomstvom, že Carl Gustaf je dyslektik a pri verejných vystúpeniach sa už stalo, že napísal nesprávne svoje meno. Hovoríme však aj o kráľovi, ktorý každoročne osobne konferuje aj odovzdáva Nobelove ceny a za tie roky dokázal, že to zvláda naozaj dobre. Niektoré jeho vystúpenia sú občas nudné, akoby bez pointy - to je však zrejme daň za to, že musí zostať za každých okolností apolitický a nestranný.
Kráľ prešiel pred nástupom na trón dôkladnou prípravou na švédskych univerzitách - dostal všeobecné základy (história, sociológia, politológia a ekonomika) a skúsenosti zbieral aj v námorníctve, ako sa na najvyššieho veliteľa ozbrojených síl patrí. Okrem toho si vyslúžil povesť milovníka rýchlych áut, nočného života a ctiteľa žien.
Populárna Silvia
Potom vstúpila do jeho života ona. Silvia, dnes kráľovná. Stretli sa na Olympijských hrách v Mníchove v roku 1972, kde bola táto polovičná Nemka, polovičná Brazílčanka šéfkou hostesiek a prekladateliek. Svadba bola v roku 1976 a vtedy asi najpopulárnejšia skupina na svete - ABBA im zahrala skladbu Dancing Queen. Majú spolu tri deti: princeznú Victoriu (28), princa Carla Philipa (26) a princeznú Madeleine (23).
Šarmantná a krásna kráľovná Silvia je vo Švédsku mimoriadne populárna. Do kráľovského paláca priniesla južanský temperament. Všeobecná zhoda je, že jej vplyv na kráľa je značný, a o tom, aký je veľký, sa vedú dohady. Nech je to akokoľvek, Silvia je pravidelným účastníkom pracovných stretnutí, na ktorých sa každé dva týždne pripravuje kráľov pracovný program.
Uvoľnený a ľudový monarcha
Po prečítaní politických programov najväčších švédskych strán by sa zdalo, že zrušenie monarchie je na spadnutie. "Nič také v skutočnosti nehrozí, je to len kus papiera, ktorý nikto nepresadzuje, pretože politici vedia, že verejnosť by to neprijala," hovorí novinárka Beertema.
"Nechcem byť veľmi konzervatívnym monarchom," tvrdil kráľ pred štyrmi rokmi a drží sa toho dodnes - je oveľa otvorenejší a ľudovejší než britská kráľovská rodina. Tá, mimochodom, bez bližšieho vysvetlenia na oslavu do Švédska na rozdiel od ostatných európskych dvorov nikoho nevyslala.
Má šťastie, že bulvárna tlač vo Švédsku nie je taká agresívna ako britská, aj keď Beertema priznáva, že v priebehu posledných piatich rokov noviny sledujú dianie na kráľovskom dvore detailnejšie než predtým.
"Nie sme im v pätách neustále. Ale ak dostaneme dobrý tip, ľudí tam, samozrejme, pošleme," hovorí štokholmská novinárka, ktorá si neželá byť menovaná. Noviny dnes píšu o kráľovskej rodine už aj kritické články. Napríklad, že je nevhodné, aby princezná v obchode prijala zadarmo oblečenie, ako sa to stalo pred pár rokmi. Nie je výnimočné ani to, že si v médiách z kráľovskej rodiny strieľajú.
Tí, čo kráľa sledujú od začiatku jeho vládnutia, tvrdia, že dnes je uvoľnenejší a naučil sa vystupovať na verejnosti. Obklopil sa dobrým tímom poradcov pre politiku, obchod a životné prostredie. Prešľapom sa však nevyhne. V roku 2004 počas návštevy Bruneja vyhlásil, že sultán má veľmi dobrý a otvorený vzťah so svojím ľudom. "Každú nedeľu má audiencie, kde môžu ľudia prísť a vyjadriť svoje túžby a zrejme aj sťažnosti," povedal pre švédsky rozhlas. Keďže zriadenie v Bruneji sa dá označiť ako feudálna diktatúra, švédske médiá ho za jeho vyjadrenie veľmi kritizovali.
Do dôchodku sa Carl Gustaf nechystá. "Zotrvám až do trpkého konca," vyhlásil ironicky minulý týždeň. Vo Švédsku sa kladie veľký dôraz na rodovú rovnosť, a tak by podľa vynovených zákonov mala po ňom na trón nastúpiť jeho najstaršia dcéra Victoria.
Švédi majú radi celú kráľovskú rodinu. Populárna je najmä šarmantná kráľovná Silvia - napoly Nemka, napoly Brazílčanka (v strede), ktorá priniesla do paláca južanský temperament. Vo Švédsku dôsledne uznávajú rodovú rovnosť, preto by sa mala nástupníčkou na tróne stať najstaršia dcéra, princezná Victoria (vpravo). Vedľa nej pózuje brat princ Carl Philip, vľavo princezná Madeleine. FOTO - REUTERS
Kráľ Carl Gustaf a kráľovná Silvia zdravia z koča pred kráľovským palácom v Štokholme. FOTO - REUTERS