Milagros Cerrónová, peruánske dievčatko, ktoré sa narodilo so zrastenými nohami, urobilo minulý týždeň pri oslave svojich druhých narodenín prvé kroky. Stalo sa tak jedenásť mesiacov po operácii, pri ktorej nohy dievčatka oddelili od členkov takmer po slabiny. Druhá operácia ju čaká koncom tohto mesiaca a chcú jej pri nej oddeliť končatiny až k slabinám. O dievčatko, ktoré sa narodilo s diagnózou sirenomélia, sa bude tím lekárov starať aj nasledujúcich desať rokov. Toľko času treba totiž na úplnú rehabilitáciu. Dievčatko musí zatiaľ neustále bojovať aj s infekciami v močových cestách, pretože konečník, močovú rúru a pohlavné orgány má spojené dohromady. Okrem toho má len jednu obličku. Malá dcérka Sary a Ricarda, roľníkov z andskej oblasti Junín, je však húževnatá a čulá. Podľa vedúceho lekárskeho tímu Luisa Rubia by mohla sama chodiť do konca roka. Meria 72 centimetrov a váži takmer desať kíl a hoci sú to miery, ktoré zodpovedajú ročnému dieťaťu, u Milagros sa to považuje za úspech. Na rozdiel od zdravých detí, ktoré ako prvé slovo povedia väčšinou mama, tata, Milagros povedala ako prvé doktor. To však jej mamu neznepokojuje, pretože ináč už dievčatko robí všetko, čo zodpovedá jej veku.
Vzácny syndróm sirenomelie novorodenci zvyčajne neprežijú. Okrem Milagros, ktorej meno znamená v španielčine zázrak, je známy jediný úspešný operačný zákrok. Ten podstúpila dnes už 17-ročná Tiffany Yorksová zo Spojených štátov.
Sirenomelia postihuje jedného zo 60 000 až 100 000 novorodencov. Milagros je jedným z troch detí na svete, ktoré s týmto syndrómom prežili po narodení viac než týždeň. (Na snímke hore je Milagros s doktorom Luisom Rubiom vlani tesne pred prvou operáciou, dole pri oslave druhých narodenín.)