FOTO |
ku.
Pamätník má tvrdú väzbu a na nej zlatú razbu s označením pluku, ilustráciou a názvom Vzpomínky z vojny. Sú v ňom strany s predtlačenými ilustráciami z vojenského života a vzadu je niekoľko strán z tmavšieho pevnejšieho papiera so zárezmi na založenie fotografií. Aj z nich sa zopár zachovalo, napríklad veliaci dôstojník na koni alebo kúpanie koní v neďalekej rieke Tisa. Pamätník vydal zrejme podnikavý vydavateľ F. Navara z Českej Třebovej, veď si ho iste kúpilo veľa vojakov. Otcove záznamy zapĺňajú takmer všetky strany pamätníka, ale kde-tu niečo vtipne vpísal otcovi aj niektorý kamarát. Otcove zápisky sú zväčša odrazom vojenského života, no, čo je zaujímavé, nie sú v próze, ale zveršované. Okrem nich si otec zapísal i mnohé pesničky, múdroslovia, ale i žartovné texty, ako je "vojenské desatoro" a tiež adresy spoluslúžiacich aj nejakých slečien.
Podľa listu Slavka Mochnáča,
Medzilaborce,
spracovala Kveta Dašková
Mnohí z vás si uchovávajú podobné spomienky na už nežijúcich blízkych, dokumenty o minulosti. V rodinách sa zavše s pietou, zavše rozpačito prekladajú z miesta na miesto fotografie a rôzne písomnosti z čias prastarých mám, otcov, strýkov, tiet, známych. A o tie ide: Zachráňme spoločne, čo sa ešte dá.
Čo konkrétne máme
na mysli?
Fotografie obyčajných i nekaždodenných verejných udalostí (slávnosti, divadelné predstavenia, majálesy, vojenské prehliadky, športové podujatia). Fotografie zo súkromného života, najmä z rôznych činností. Zábery pamätníkov, sôch, ktoré už nejestvujú, dobových dopravných prostriedkov, prírodných pamiatok. Pohľadnice i listy z čias mierových i z prvej a druhej svetovej vojny, z vojenčiny i zo zámoria, od tých, čo tam odišli. Písomnosti, ako sú úradné oznámenia, osobné doklady, súdne rozhodnutia, zaujímavá súkromná i obchodná korešpondencia, denníky, pamätníky - slovom všetko, čo vydá svedectvo o dobe, o človeku v nej.
Tu treba vysloviť dve dôležité prosby: Bez určenia KTO je na fotografii, ČO zobrazuje, z AKÉHO obdobia pochádza, k ČOMU sa viaže a prípadne bez ďalších širších informácií, dalo by sa povedať príbehov, fotografia či písomnosť nie je dokumentom, nemá výpovednú hodnotu a nemožno ju použiť. Okrem toho, každý dokument treba na rube očíslovať, označiť menom majiteľa či odosielateľa a v osobitnom sprievodnom liste napísať k číslu spomínaný popis, "príbeh". Ide o obdobie prvej polovice 20. storočia. A ešte niečo, nekvalitné xerokópie nie sú reprodukovateľné.
A ako to, čo pošlete,
chceme použiť?
Obsahovo najzaujímavejšie a najoriginálnejšie materiály uverejníme na stránkach SME, čo bude istotne uznaním úsilia o ich záchranu, a potom z nich spojovacím textom historik Dušan Kováč spolu s Vydavateľstvom Q 111 vytvoria pútavú a originálnu publikáciu - ak materiálu bude dosť a bude zaujímavý.
Dvadsiati vyžrebovaní účastníci tohto zberateľsko-záchranárskeho podujatia dostanú úspešnú knihu Dušana Kováča 20. storočie, storočie svetla - storočie temna (Slovensko v 20. storočí) a knihu Milana Lasicu Piesne a iné texty.
Kam posielať materiály?
Vydavateľstvo Q 111, J. C. Hronského 4, 831 02 Bratislava; e-mail: Q111@stonline.sk
FOTO |
FOTO |
FOTO |