Viedeň 5. mája (TASR) - Herderovu cenu za rok 2006 prevzala dnes na pôde Viedenskej univerzity etnologička Gabriela Kiliánová, riaditeľka Etnologického ústavu SAV v Bratislave.
Okrem nej túto prestížnu cenu dostali aj poľský historik prof. Wlodzimierz Borodziej, estónska spisovateľka Ene Mihkelsonová, sociológ umenia z Grécka profesor Nicos Hadžinikolau a architekt, univerzitný profesor Vojtech Ravnikar zo Slovinska.
Medzi štipendistami Herderovej ceny 2006, ktorí získavajú ročné štipendium na Viedenskej univerzite, je doktorandka zo SAV Michaela Ferencová.
Herderovu cenu zriadila v roku 1963 Nadácia Alfreda Toepfera so sídlom v nemeckom Hamburgu. Stala sa jednou z najprestížnejších cien v oblasti kultúry a humanitných vied. Od roku 1964 ju na návrh nezávislého kuratória každoročne udeľuje Viedenská univerzita osobnostiam zo štátov strednej, východnej a juhovýchodnej Európy, ktoré prispeli k rozvoju európskej kultúry či spoločenských vied. Herderove ceny v časoch existencie železnej opony slúžili na udržiavanie a podporu kultúrnych vzťahov medzi krajinami západnej, strednej a východnej Európy.
Slovenská etnologička Gabriela Kiliánová (1951) sa vo svojej vedeckej práci zameriava na slovesnú folkloristiku, rituály smrti (obradová kultúra), kolektívnu pamäť, kolektívnu identitu, moderné a transformačné procesy. Tieto oblasti sú aj predmetom jej pedagogickej činnosti. Prednášala i na univerzitách vo Viedni, v Regensburgu a vo Freiburgu. Je autorkou viac ako 20 vedeckých štúdií, editorkou a spolueditorkou siedmich kolektívnych monografií, autorkou ôsmich kapitol v slovenských i zahraničných monografiách a viac ako 70 odborných článkov v slovenských či zahraničných časopisoch.
Poslednou autorskou prácou G.Kiliánovej je monografia Identita a pamäť. Devín/Theben/Devény. Je to história Devína z pohľadu troch národov - Slovákov, Nemcov a Maďarov.
Udeľovanie Herderových cien Nadácie Alfreda Toepfera sa v tomto roku končí. Vystrieda ich nová cena za kultúru, ktorú prvýkrát udelia v roku 2007.
Od roku 1964 doteraz Herderovu cenu získali osobnosti z 18 krajín, medzi nimi zo Slovenska, Česka, Slovinska, Poľska, Maďarska, Bulharska, Grécka či Chorvátska.
Na Slovensku doterajšie Herderove ceny získali napríklad hudobní skladatelia Ján Cikker a Eugen Suchoň, výtvarníci Albín Brunovský a Vladimír Kompánek, literárny vedec Ján Bakoš, historik Dušan Kováč, architekt Ferdinand Milučký a ďalšie osobnosti z oblasti umenia, kultúry a spoločenských vied.
ch