BRATISLAVA - Politici majú dobrý dôvod, aby pred voľbami vyrážali do škôl a na univerzity. Podľa údajov Štatistického úradu je u nás 434-tisíc prvovoličov. Sú to mladí ľudia vo veku od 18 do 22 rokov.
Analytici označujú prvovoličov za zaujímavú, ale nestabilnú skupinu. Vo voľbách v roku 2002 volili nadpriemerne hlavne Smer a ANO, dnes podľa Oľgy Gyárfášovej z Inštitútu pre verejné otázky majú nadštandardne blízko k Smeru a SF.
Prieskum na túto tému robil inštitút koncom roka 2005 a vyplynulo z neho aj to, že podštandardne sa títo mladí ľudia vzťahujú k SMK, KDH, KSS a HZDS. "Hlavnou črtou tejto skupiny je však predovšetkým viac nerozhodnutých a nevoličov. To sa asi prejaví aj v júnových voľbách," povedala Gyárfášová.
Sociologička Ľudmila Benkovičová z Odboru mediálneho výskumu SRo tvrdí, že Smeru oproti minulosti mladých prívržencov ubudlo.
Politici všetkých väčších strán začali v posledných týždňoch chodiť do škôl, ale zhodne odmietajú podozrenia, že si takto robia kampaň. Gyárfášová nemá nič proti tomu, keď politici chodia medzi mladých ľudí, ale "premnoženie takýchto akcií tesne pred voľbami má očividný účel".
Len tento týždeň prišli medzi študentov Robert Fico (Smer), Vladimír Palko (KDH) či Zuzana Martináková (SF).
Včera prednášal študentom na univerzite v Košiciach aj premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Hovoril o vízii Slovenska ako úspešnej krajiny a jeho prejav bol takmer totožný s vystúpením na nedávnej programovej konferencii SDKÚ. Napriek tomu je presvedčený, že sa vyhol politike, ktorá podľa neho "na akademickú pôdu naozaj nepatrí".
Prvovoliči volili v hojnom počte v rokoch 1998 aj 2002 najmä vďaka mimovládnym organizáciám, ktoré mladých ľudí oslovili atraktívnou kampaňou. Tentoraz bude takáto kampaň chýbať.
Podľa Šarloty Pufflerovej z mimovládnej organizácie Občan a demokracia chýbajú domáce peniaze a "zahraničné zdroje sú od nášho vstupu do Európskej únie preč". Problém vidí v tom, že na domácej scéne sa nedajú získať zdroje "na akýkoľvek občiansky účel".