Riaditeľka Pamiatkového úradu Katarína Kosová včera povedala, že pamiatkový fond je otvorený systém.
"Je taká hanba priznať, že sme zapísali do zoznamu niečo, čo nemá až takú hodnotu?" pýtala sa.
Zdôrazňovala, že ich úrad mal vždy odborné dôvody a nepodliehal záujmom investorov, ako to podľa nej nesprávne interpretujú médiá.
Kosová zdôrazňuje zodpovednosť samosprávy a stavebných úradov za dodržiavanie územných plánov v mestách. "Pamiatkový úrad nie je nátlakovou skupinou na vytváranie príjemného prostredia. My máme pamiatkovo chrániť vilovú štvrť? Ak má byť rozvoj mesta postavený iba na odvahe pamiatkarov, potom chcem byť primátorom," povedala.
Zástupcovia mimovládnych organizácií apelujú na to, aby sa Pamiatkový úrad nezbavoval pozície "toho jediného, kto drží istú hodnotu".
"Budete mať podporu občanov, my nemáme žiadne iné páky, aby sme presadili svoje požiadavky," povedala Ľubica Trubíniová z Greenpeace.
Podľa ochranára Mikuláša Hubu je najväčšou pamiatkovou hodnotou krajina ako celok, preto by sme sa na ňu nemali pozerať iba z pohľadu pamiatok a niekoľkých metrových ochranných zón okolo nich. Pripomenul, že všetky "posvätné miesta" s istým géniom loci sú už zastavané súkromným majetkom, čomu by sme sa nemali nečinne prizerať.
Pamiatkový úrad minulý roku tiež navrhol v 25 prípadoch zrušenie ochranného pásma, návrh na jeho vyhlásenie podal len v 7 prípadoch.
(zu, tasr)