Hoci šéf talianskeho Enelu, ktorý minulý týždeň ovládol Slovenské elektrárne, hovoril o dostavbe Mochoviec ako o priorite, definitívne rozhodnutie o dokončení dvoch reaktorov padne až na budúce leto. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Ešte minulý piatok to vyzeralo jednoznačne v prospech dostavania Mochoviec.
Šéf Enelu Fulvio Conti na slávnostnej talčovke pri príležitosti prevzatia Slovenských elektrární vyhlásil, že dostavba je priorita spoločnosti. Po včerajšku to isté nie je.
O dokončení jadrovej elektrárne v Mochovciach sa definitívne rozhodne až v lete 2007. Do apríla budúceho roka chce mať taliansky investor hotovú štúdiu výhodnosti celého projektu. Definitívne rozhodnutie o dokončení rozostavaných blokov by malo padnúť po jej posúdení, teda budúci rok v lete. "Teraz nemôžeme povedať áno, Enel ide investovať do dokončenia Mochoviec," povedal šéf pracovného tímu Enelu Giancarlo Aquilanti na včerajšej konferencii o jadrovej energetike v Bratislave.
Zbytočne dlhá stavba
Dokončenie jadrovej elektrárne si podľa odhadov Slovenských elektrární vyžiada 1,1 až 1,4 miliardy korún. Podľa Contiho sa bude financovať z príjmov elektrární. Dostavba dvoch rozostavaných blokov by mala začať v roku 2008. Dovtedy elektrárne musia požiadať o príslušné povolenia a vybrať dodávateľov. Len súťaže podľa odhadov Aquilantiho potrvajú zhruba trištvrte roka.
Nové reaktory by mali nabehnúť do prevádzky postupne v rokoch 2012 a 2013. Vladimír Slugeň zo Slovenskej nukleárnej spoločnosti si myslí, že štyri a pol roka je na dostavbu reaktorov priveľa. "Treba do nich inštalovať v podstate len technologické zariadenia," povedal. Slovenské elektrárne uvádzajú, že stavebná časť projektu je hotová na 70 percent a technologická na 30 percent. Avizovaným spustením blokov v rokoch 2012 a 2013 Enel podľa Slugeňa riskuje zmenu pravidiel, pretože v roku 2011 vyprší termín povolenia na ich spustenie. Aquilanti k tomu podotkol, že uvedené roky sú hraničné termíny dokončenia.
Ide o sebestačnosť
Dostavaná elektráreň v Mochovciach pomôže krajine udržať sebestačnosť. V súčasnosti síce vyvážame 8,1 percenta z 30,6 terawattu ročne vyrobenej elektriny, ale už budúci rok by mala mierne rastúca spotreba elektrickej energie prevýšiť jej produkciu o 1,3 terawattu. Postupným odstavením kapacít v tepelných elektrárňach Vojany a Nováky a reaktorov v Jaslovských Bohuniciach sa rozdiel zvýši až na 4,5 terawattu v roku 2010.
Slovensko by dostavbou Mochoviec mohlo znížiť energetickú závislosť od Rusku. Dnes je takmer 100-percentne odkázané na ruský plyn a ropu. Vysoký podiel, zhruba 80 percent, tvorí dovoz uhlia na výrobu elektriny a jadrové palivo. Hoci dnes Mochovce idú na ruské palivo, zmeniť dodávateľa nie je problém. "Jadrové palivo dokáže vyrobiť veľa dodávateľov, dobre sa prepravuje a skladuje, obrazne povedané je to ako vymeniť baterky," povedal hovorca elektrární Rastislav Petrech. Slovensko podľa neho preto nie je závislé od ruského uránu. (dc, tasr, čtk)