Medzi najmenšie obce na Slovensku patrí aj východoslovenská obec Príkra. K voľbám tu pôjde opäť len 9 voličov. FOTO - ARCHÍV TASR |
SDKÚ pripomína, že takmer dve tretiny z 2991 obcí Slovenska majú menej ako tisíc obyvateľov, čo "znižuje schopnosť samosprávy efektívne vykonávať svoje úlohy". "Iniciujeme preto územnosprávnu reformu na úrovni obcí," píše strana v programe, na ktorom sa podieľal Viktor Nižňanský, vládny splnomocnenec pre decentralizáciu verejnej správy.
KDH chce podporiť "proces municipalizácie", čím sa v angličtine označuje zlučovanie obcí.
Šéf volebného tímu HZDS Ľuboš Lackovič, primátor Považskej Bystrice, si myslí si, že ekonomické dôvody obce "dotlačia k tomu, aby sa spájali".
"My sme zato, aby sa hospodárenie obcí, teda aj malých obcí, zefektívnilo," povedal člen predsedníctva SMK Iván Farkas.
Ani jedna zo strán však nemá v úmysle "prebytočné" obce zrušiť. SDKÚ vraj bude zdôrazňovať dobrovoľnú spoluprácu obcí, KDH municipalizáciu podmieňuje "zachovaním špecifického postavenia obcí".
SMK je podľa Farkasa proti tomu, aby malé obce stratili právnu subjektivitu. "To nemôžeme v žiadnom prípade podporiť." Aj Lackovič hovorí o tom, že "identita obcí zostane zachovaná".
Smer sa podľa jeho tieňového ministra pre verejnú správu Vladimíra Faiča bude usilovať dosiahnuť "širšiu politickú dohodu". Právo "občanov mať vlastnú obec" chce rešpektovať.
Mnohí obyvatelia stoviek malých obcí majú v živej pamäti doslova násilné zlučovanie obcí v 70. rokoch minulého storočia. Z niekdajších obcí sa neraz stali okrajové časti miest.