Katolíckeho biskupa Liou Sinchunga Vatikán neschválil a vyobcoval. FOTO - REUTERS |
a dvoch biskupov bez konzultácie s Vatikánom.
"Pápež to považuje za vážne porušenie náboženskej slobody," povedal včera vatikánsky hovorca Joaquín Navarro-Valls. Vatikán biskupov vyobcoval a požaduje čínske komunistické orgány, aby nezasahovali do činnosti cirkevných orgánov.
Vlastenecká katolícka cirkev, čo je oficiálny názov štátom uznávaných katolíkov, tvrdí, že biskupov vysväcuje, lebo si to želajú veriaci. Peking si okrem duchovných, ktorých schválil aj Vatikán, vychováva aj vlastných kňazov, ktorí nepodliehajú Rímu. Asi 15 percent biskupov slúži bez schválenia Vatikánom, uvádza agentúra AsiaNews.
Čína umožňuje praktizovať duchovný život za podmienky, že veriaci (katolíci, budhisti či mohamedáni) patria do organizácií, ktoré kontroluje štát.
V Číne existuje aj podzemná cirkev, ktorá uznáva ako najvyššiu autoritu Vatikán. Spomedzi 12 miliónov katolíkov patria najmenej 3 milióny k podzemnej cirkvi, ktorá je v spore s režimovou katolíckou odnožou. V miliardovej krajine je to kvapka, Číne však vzťahy s Vatikánom ľahostajné nie sú.
Po nástupe pápeža Benedikta XVI. sa zdalo, že vzťahy Vatikánu a Pekingu sa môžu zlepšovať. Ján Pavol II. bol vnímaný ako jednoznačný nepriateľ komunizmu a s novým pápežom mohla prísť zmena. Čína v priebehu posledného roku vyslala pozitívne signály, vysvätila napríklad v Šanghaji pomocného biskupa po dohode s Vatikánom.
Možné ústupky naznačil vlani aj Vatikán: ak bude Peking garantovať viac náboženských slobôd, zrieknu sa diplomatických vzťahov s Taiwanom. Vatikán ako jediný v Európe udržuje s Taiwanom diplomatické vzťahy. Čínu potom, ako tam prebrali v roku 1949 moc komunisti, nikdy oficiálne neuznal a vybral si Taiwan, ktorý Peking považuje za svoju provinciu.
"Svätý otec povedal, že by chcel navštíviť Čínu, ale Boh rozhodne, kedy sa tak stane," povedal v marci pre hongkonský denník South China Morning Post mediálny magnát Jimmy Lai. Patril do delegácie, ktorá Vatikán navštívila v súvislosti s vymenovaním hongkonského biskupa Josepha Zena za kardinála.
Práve tento kardinál teraz tvrdí: Rozhovory o nadviazaní kontaktov nemôžu pokračovať. Horšie to už podľa neho nemôže dopadnúť veľmi ťažko. (mch)