Za absurdné ich včera označil poradca americkej ministerky zahraničia Condoleezzy Riceovej John Bellinger. "Obvinenie, že tu boli tisíce preletov so zadržanými ľuďmi na palube a zadržaných a priori čakalo ilegálne zaobchádzanie, sú jednoducho absurdné," povedal Bellinger reportérom v Bruseli.
Odmietol tým hlavne vyhlásenie skupiny europoslancov z minulého týždňa, že tajných letov nad kontinentom bolo "najmenej tisíc". Takýto je totiž predbežný výsledok práce zvláštneho výboru Európskeho parlamentu na vyšetrovanie aktivít CIA v Európe. Výbor zriadili tento rok potom, čo na verejnosť prenikli informácie o možných tajných väzniciach CIA na území štátov únie a neohlásených prevozoch ľudí podozrivých z terorizmu cez ich vzdušný priestor do tretích krajín, kde boli podozriví údajne vystavení mučeniu. Europoslanci sa rozhodli tieto informácie overiť.
Okrem čísla o tisícoch preletov, ktoré sa uskutočnili na základe dát európskej centrály pre kontrolu letovej prevádzky, v prvej verzii správy tiež bolo to, že CIA sa zjavne dopustila obrovských ilegálnych únosov, zadržiavania ľudí, ich vydávania na územie iných štátov a tiež mučenia väzňov. Podľa Bellignera takéto paušálne tvrdenie "podkopáva spoluprácu medzi Európou a Amerikou".
Washington síce už predtým priznal, že niekoľko takýchto preletov sa uskutočnilo, odmietol však upresniť ich počet, rovnako ako odmietol fakt, že by išlo o systematickú aktivitu zahŕňajúcu nelegálne postupy typu mučenia.
"Niekoľko málo preletov a prevozov zadržaných tu bolo, nešlo však o stovky alebo tisícky," povedal Bellinger a úniovým vládam odkázal, aby európskych poslancov spacifikovali. "Zodpovedné vlády by mali povedať, že sa táto vec vymkla kontrole."
Bellinger nie je prvý, kto prácu parlamentného výboru kritizoval. Veľa samotných poslancov ho odsúdilo ako zbytočné fórum, pretože nemá právomoci predvolať napríklad zástupcov spravodajských služieb a vyžiadať si tajné informácie.
KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, Brusel