Bývať na jednom a pracovať na inom mieste sa ukazuje ako nepraktické. Aj projekty satelitných mestečiek, také obľúbené v 90. rokoch minulého storočia, preto ustupujú do úzadia a ľudia začínajú dávať prednosť bytom priamo v meste.
Dochádzať do práce denne 30 až 40 kilometrov nie je hlavnou prekážkou, s tou napokon majiteľ rodinného domčeka rátal.
Na dedine bez priateľov a bez krčmy
Čo si však možno na začiatku neuvedomil, sú potreby a nároky jeho detí. Jeden z rodičov sa totiž automaticky stáva šoférom a rozváža svoje potomstvo do škôl, na balet či na hodiny inej záujmovej činnosti. V satelitnom mestečku, tobôž na klasickej dedine, takéto možnosti - na rozdiel od mesta - nenájdete.
Ďalšou nevýhodou je samotný životný štýl, pretože satelitom chýbajú prvky typické pre klasické dediny - a pochopiteľne
aj mestá. Napríklad námestie, občianska vybavenosť či celkom obyčajná krčma. Ľudia sa nepoznajú, lebo sa nemajú kde stretnúť a nadviazať nové kontakty.
"Do stavby domov v satelitných mestečkách sa ako prvá pustila takzvaná podnikateľská vrstva, ktorá mala po zmene režimu takmer ako jediná k dispozícii dostatok financií a potrebovala niekde investovať peniaze," zhodujú sa v názore realitní makléri.
Niektoré projekty
sú dispozične zlé
Žiaľ, architektúra utrpela v tom čase vážne trhliny a vznikli neskutočne zlé stavby. Výzor domov v satelitných mestečkách ovplyvňujú predovšetkým ich majitelia. "Ešte nedávno sa dala určiť výška majetku majiteľa domu z počtu vežičiek, arkierov, balkónikov a terás na dome. Čím ich novostavba mala viac, tým vyššie konto mal majiteľ," tvrdia architekti.
Mnohí dokonca prirovnávajú satelity k panelákovým sídliskám, pretože sú nevýrazné a nikomu nič nehovoria. Ďalšia skupina otvorene považuje domy v takýchto lokalitách za typických predstaviteľov gýču v štýle podnikateľského baroka.
No za situáciu nemôžu len majitelia domov. Požiadavky zákazníka, ktoré hraničia s nevkusom, by mal korigovať architekt alebo predajca projektu. Tí však často v snahe udržať si klienta vyhovejú všetkým jeho požiadavkám a stavajú domy, ktoré sú výsmechom architektúry.
Viacerí majitelia doslova naleteli. Za veľké peniaze si kúpili projekt, ktorý je dispozične veľmi zlý. Zaplatili tak za nevyužiteľný priestor v dome, ako sú napríklad rôzne výklenky. Pritom mnohé domy majú na úkor podobných efektných nezmyslov (ktoré treba zbytočne vykurovať), malé kúpeľne a predsiene.
Pokiaľ ide o stavebný materiál, objavuje sa snaha šetriť za každú cenu. Pravda, to platí aj o bytových domoch, kde investor tiež peniaze nerozhadzuje. No predsa len má účinnejšie páky na dodržanie predpísaných vlastností stavby. V prospech bytových domov hovorí aj skutočnosť, že majiteľ bytu sa nemusí po nasťahovaní starať o spoločné časti domu.
Život na vidieku je určite lacnejší a pokojnejší. Práve preto sa však do týchto oblastí vo vyspelých štátoch sťahujú ľudia po dovŕšení dôchodkového veku. No do tohto modelového riešenia má zatiaľ Slovensko ďaleko.